Koronawirus: 16 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Wyzdrowiało 6 pacjentów

KATEGORIA: ZDROWIE / 10 lipca 2020

Fot. 3. PBOT

O kolejnych 16 zakażeniach koronawirusem na Podkarpaciu poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

To 10 osób z powiatu jarosławskiego - w tym sześć kobiet i czterech mężczyzn (hospitalizacja i izolacje), mężczyzna z powiatu przemyskiego (hospitalizacja), kobieta z miasta Przemyśla (hospitalizacja), dwie osoby z powiatu mieleckiego - kobieta i mężczyzna (izolacje) oraz dwie osoby z powiatu łańcuckiego - kobieta i dziecko (izolacje). Łączna liczba przypadków zakażeń w naszym regionie wzrosła do 841.

Największe przyrosty zakażeń wciąż dotyczą powiatu jarosławskiego. Według stanu z 10 lipca odnotowano tam łącznie 273 osoby z pozytywnym wynikiem. Są to osoby powiązane z ogniskiem w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, ogniskiem w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu, ogniskiem rodzinnym w jednej z miejscowości powiatu oraz z ogniskiem w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu.

W Zakładach Mięsnych w Jarosławiu wynik dodatni potwierdzono u 72 osób, w tym u 59 pracowników (w tym 6 z powiatu przeworskiego) oraz 13 osób z kontaktu.

Fot. 3. PBOT

Wymazy w Jarosławiu pobierają terytorialsi

- W dniu 10 lipca na terenie Zakładów Mięsnych w Jarosławiu uruchomiono punkt pobrań „drive - thru”, w którym przebadanych zostanie 88 pracowników - informuje Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Mobilny punkt poboru wymazów metodą „drive-thru”, czyli bez wysiadania z samochodu zorganizowała w Jarosławiu 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. Wymazy wykonywane są pracownikom i personelowi Zakładów Mięsnych „Sokołów” w Jarosławiu. Punkt pobierania wymazów zorganizowano na wniosek dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Punkt Test&GO w Jarosławiu będzie funkcjonował do soboty. Próbki do badań genetycznych na obecność koronawirusa są pobierane bezpłatnie od zarejestrowanych pacjentów 10 i 11 lipca w godzinach od 9.00 do 13.00 przez żołnierzy 3. PBOT oraz pracowników służb sanitarnych. Medycy w piątek pobrali ponad 80 próbek natomiast na sobotę zaplanowano ponad 100 wymazów.

- Utrzymywany przez Brygadę w gotowości mobilny punkt do poboru wymazów to element rejonu badań składający się z pięciu stref: oczekiwania, ewidencji, pobierania materiału do badań, odpoczynku i dekontaminacji. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem do pobierania wymazów oraz obsady stanowisk grupy wymazowej delegowani są specjalnie wyselekcjonowani i przeszkoleni żołnierze. Nie mogą mieć więcej niż 45 lat, muszą być zdrowi, nie mogą chorować na choroby przewlekłe oraz nie mogli przebywać w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia - podkreśla płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich terytorialsów.

Pobieranie wymazów, w tym metodą „drive-thru”, stało się jednym z głównych zadań WOT w ramach prowadzonej od blisko pięciu miesięcy zakończonej operacji „Odporna Wiosna” a obecnie prowadzonej „Trwałej Odporności”. Do pobierania wymazów delegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej na wniosek wojewody podkarpackiej deleguje od początku kwietnia cztery zespoły medyczne do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Żołnierze pobierają wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, podopiecznych i personelu DPS oraz pracowników placówek medycznych. W sumie do tej pory pobrano blisko 3350 wymazów. Ponadto trzy zespoły medyczne z Podkarpacia na okres 4 tygodni włączyło się do działania na terenie województwa śląskiego wspierając 13. ŚBOT. Dziennie jeden zespół pobierał blisko 200 wymazów metodą „Drive thru”.

Fot. 3. PBOT

Są kolejni ozdrowieńcy

W całej Polsce nowych zakażeń, o których poinformowano w piątek, jest 265 i oprócz Podkarpacia dotyczą one także województw: śląskiego (88), lubuskiego (25), mazowieckiego (23), małopolskiego (19), wielkopolskiego (17), łódzkiego (16), dolnośląskiego (13), lubelskiego (13), opolskiego (9), pomorskiego (9), zachodniopomorskiego (8), świętokrzyskiego (4), podlaskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2) i kujawsko-pomorskiego (1).

Resort zdrowia poinformował też o śmierci kolejnych 11 osób zakażonych koronawirusem. Nie ma wśród nich pacjentów z województwa podkarpackiego. Ministerstwo podaje, że wszystkie zmarłe osoby miały choroby współistniejące. Dotychczasowy śmiertelny bilans epidemii w naszym regionie to 55 zgonów.

Jest natomiast kolejne 6 osób, które wyzdrowiały - to czterech mieszkańców powiatu jarosławskiego, mieszkaniec powiatu stalowowolskiego i mieleckiego.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 10 osób, 2 561 poddane jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 244 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 93 osoby.

Do tej pory przebadano ogółem 43 722 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 30 237, a dodatkowo w innych laboratoriach – 13 485.

Łączna liczba wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem w kraju wzrosła do 37 216, w tym zmarło 1562 osoby. Według resortu zdrowia w ciągu doby wykonano ponad 24,2 tys. testów na koronawirusa.

Red.

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas kontaktu z innymi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4