Koronawirus. Rekordowa liczba 62 nowych zakażeń na Podkarpaciu

KATEGORIA: ZDROWIE / 13 lipca 2020

Fot. Pixabay.com

O rekordowej liczbie aż 62 zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce nowych zakażeń jest 299. Podkarpacie znalazło się na trzecim miejscu po województwie mazowieckim (72) i śląskim (65).

Wśród nowych 62 potwierdzonych przypadków z naszego regionu jest: 33 osoby z powiatu jarosławskiego w tym trzynastu mężczyzn i dwadzieścia kobiet (wszystkie osoby w sile wieku), 7 osób z powiatu przeworskiego w tym pięciu mężczyzn i dwie kobiety, 7 osób z powiatu mieleckiego w tym cztery kobiety i trzech mężczyzn, 4 osoby z powiatu lubaczowskiego w tym trzech mężczyzn i kobieta, 4 osoby z miasta Przemyśla w tym trzech mężczyzn i kobieta, 4 osoby z powiatu przemyskiego w tym trzech mężczyzn i kobieta, 2 kobiety z powiatu łańcuckiego oraz kobieta z powiatu niżańskiego.

Wszystkie osoby są w ścisłej izolacji.

Aktualnie (na dzień 13 lipca) w powiecie jarosławskim odnotowano łącznie 358 osób z pozytywnym wynikiem, w tym:

- 355 są to osoby powiązane z ogniskiem w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, ogniskiem w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu, ogniskiem rodzinnym w jednej z miejscowości powiatu oraz z ogniskiem w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu.

- w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu wynik dodatni potwierdzono u 159 osób, w tym u 137 pracowników (12 z powiatu przeworskiego) oraz 22 osób z kontaktu.

- w dniach 10-11 lipca oprócz planowanych badań u osób objętych kwarantanną na terenie Zakładów Mięsnych w Jarosławiu uruchomiono punkt pobrań ,,drive-thru”, w którym przebadanych zostało 207 pracowników. Na dzień 14 lipca zaplanowane są kolejne badania przesiewowe pracowników Zakładów Mięsnych w zorganizowanych punkcie ,,drive-thru”.

- w ogniskach w powiecie jarosławskim wyzdrowiało 72 osoby, odnotowano 14 zgonów, a 880 osób objęto kwarantanną. Dochodzenie epidemiologiczne są w toku.

- w przypadku 3 osób nie potwierdzono powiązania z tym ogniskiem.

Z kolei w dniu 8 lipca otrzymano wynik dodatni u 4 mieszkańców powiatu mieleckiego w tym 3 członków Komisji Wyborczej (z I tury 28 czerwca) i jednej osoby z kontaktu (środowisko rodzinne). Kwarantanną objęto wszystkie osoby z bliskiego kontaktu i wytypowano do badania zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. W dniu 12 lipca potwierdzono wynik dodatni u kolejnych 7 osób z kontaktu (środowisko rodzinne).

Łącznie odnotowano 11 wyników dodatnich.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono dotąd w regionie 958 przypadków zakażenia koronawirusem.

Pozostałe województwa, których dotyczą nowe zakażenia to: małopolskiego (38), wielkopolskiego (20), łódzkiego (18), lubelskiego (8), lubuskiego (5), świętokrzyskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2), zachodniopomorskiego (2), pomorskiego (2), dolnośląskiego (1) i opolskiego (1).

Jest też kolejne 12 osób, która wyzdrowiało. To 8 mieszkańców powiatu jarosławskiego, 3 osoby z powiatu przemyskiego oraz mieszkaniec powiatu przeworskiego. Łącznie do tej pory wyzdrowiało na Podkarpaciu 480 osób.

Resort zdrowia poinformował też o śmierci kolejnych 5 osób. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Nie ma wśród nich mieszkańców Podkarpacia. Do tej pory w regionie odnotowano 55 zgonów osób zakażonych z koronawirusem.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 21 osób, 2416 poddane jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 323 osoby. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 100 osób.

Do tej pory przebadano ogółem 45 378 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 31 387, a dodatkowo w innych laboratoriach – 13 991.

Liczba zakażonych koronawirusem do tej pory w Polsce to 38 190, w tym 1576 zmarło. W ciągu doby wykonano ponad 15,7 tys. testów na koronawirusa.

Red.

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas kontaktu z innymi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4