Koronawirus w piątek. W regionie 46 zakażeń, 17 osób wyzdrowiało

KATEGORIA: ZDROWIE / 11 września 2020

Fot. Pixabay.com

W piątek (11 września) podkarpacki sanepid poinformował o 46 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w regionie. To (według powiatów; K – kobiety; M - mężczyźni): 5 osób – dębicki (2K; 3M); 2 osoby – jarosławski (2M); 1 osoba – kolbuszowski (1K); 4 osoby – leżajski (3K; 1M); 1 osoba – łańcucki (1M); 1 osoba – mielecki (1M); 3 osoby – przeworski (2K; 1M); 11 osób – ropczycko-sędziszowski (10K; 1M); 8 osób – rzeszowski (4K; 4M); 5 osób – miasto Rzeszów (3K; 2M); 1 osoba – sanocki (1K); 1 osoba – stalowowolski (1K); 2 osoby – strzyżowski (2K); 1 osoba – miasto Tarnobrzeg (1M).

Dotąd badaniami laboratoryjnymi potwierdzono w regionie 2846 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała też o kolejnym, po firmie Koral, gdzie potwierdzono 11 wyników dodatnich, a zakład jest zamknięty, ognisku koronawirusa w Rzeszowie. Chodzi o ognisko w Spółdzielni Mieszkaniowej Nowe Miasto. Jak przekazała Dorota Gibała z WSSE, potwierdzono tam 8 przypadków dodatnich – to 7 pracowników i 1 osoba z kontaktu. Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku.

W trzech placówkach na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego placówkach obowiązuje zawieszenie zajęć lub nauczanie zdalne.

W Szkole Podstawowej w Kielnarowej do 14 września zamknięty jest oddział przedszkolny. Kwarantanną objęto 14 dzieci z oddziału przedszkolnego oraz 2 osoby z grona pedagogicznego. Szkoła pracuje w systemie stacjonarnym.

W Szkole Podstawowej w Tyczynie do 14 września obowiązuje hybrydowy system nauczania. Klasa IIIa ma zdalne nauczanie (kwarantanną objęto 18 uczniów - wspólne zajęcia lekcyjne oraz przebywanie w świetlicy). Pozostałe klasy uczą się stacjonarnie.

- Odstąpiono od kwarantanny nauczycieli z uwagi na fakt, że postępowanie i sposób pracy był zgodny z przyjętą w szkole procedurą - dodaje Dorota Gibała.

Natomiast w Niepublicznym Przedszkolu Niebieski Motylek w Rzeszowie (ul. Zelwerowicza) nastąpiło zawieszenie zajęć do 20 września z powodu kwarantanny personelu.

Ponadto, jak podaje sanepid, na terenie miasta Rzeszowa w Zespole Szkół nr 1; Zespole Szkół nr 3 i Szkole Mistrzostwa Sportowego oraz Szkole Podstawowej w Krasnem odstąpiono od nałożenia kwarantanny na uczniów i nauczycieli z uwagi na oświadczenie nauczycieli oraz dyrekcji, że sposób pracy był zgodny z przyjętą w szkole procedurą zapobiegawczą.

Resort zdrowia poinformował o 594 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Poza Podkarpaciem dotyczą one województw: małopolskiego (116), mazowieckiego (78), wielkopolskiego (57), dolnośląskiego (47), śląskiego (45), pomorskiego (39), podlaskiego (33), łódzkiego (28), lubelskiego (26), warmińsko-mazurskiego (17), opolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (15), świętokrzyskiego (15), zachodniopomorskiego (11), lubuskiego (5).

Ministerstwo przekazało też informację o kolejnych 10 zmarłych osobach na terenie kraju. Większość miała choroby współistniejące. Nie ma wśród nich mieszkańców Podkarpacia. Do tej pory w regionie odnotowano 95 zgonów.

Na Podkarpaciu jest też kolejne 17 osób, które wyzdrowiały. To mieszkańcy 9 powiatów województwa.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 11 osób, 2 446 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 469 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 141 osób.

Do tej pory przebadano ogółem 77 893 próby pobrane od mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 49 779, a w innych laboratoriach – 28 114.

Liczba wszystkich odnotowanych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce to 73 047, w tym 2169 osób zmarło. W ciągu doby wykonano ponad 18,6 tys. testów na koronawirusa.

Red.

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4