Koronawirus w poniedziałek. Kolejne cztery zgony i 41 zakażeń w regionie

KATEGORIA: ZDROWIE / 14 września 2020

Fot. Pixabay.com

Cztery kolejne osoby zakażone koronawirusem zmarły w regionie. Ministerstwo Zdrowia i podkarpacki sanepid poinformowały w poniedziałek (14 września) o czterech zgonach w szpitalu w Łańcucie w dniach 12-14 września. To 75-letnia mieszkanka powiatu strzyżowskiego, dwie mieszkanki powiatu dębickiego - 79-letnia i 76-letnia oraz 85-letni mężczyzna z powiatu ropczycko-sędziszowskiego (pacjent z wynikiem dodatnim, ale bezpośrednią przyczyną zgonu nie był COVID-19 – zastrzega sanepid).

Tym samym liczba odnotowanych zgonów na Podkarpaciu wzrosła do 103.

Sanepid poinformował też, 12 września błędnie podał szpital, w którym zmarł pacjent z powiatu ropczycko-sędziszowskiego – powinno być: ZOZ Szpital Dębica.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zgon osoby w Łańcucie (71-letnia kobieta zamieszkała w Tarnowie), o którym informowano w niedzielę trafił do statystyk woj. małopolskiego.

Łącznie resort zdrowia poinformował o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem. Większość miała choroby współistniejące.

W regionie jest też 41 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Są to według powiatów (K – kobieta, M – mężczyzna): 6 osób – dębicki (4K; 2M); 2 osoby – jarosławski (1K; 1M); 2 osoby – jasielski (1K; 1M); 1 osoba – leski (1K); 4 osoby – leżajski (2K; 2M); 1 osoba – łańcucki (1K); 1 osoba – niżański (1K); 1 osoba – przemyski (1K); 2 osoby – miasto Przemyśl (1K; 1M); 6 osób – przeworski (5K; 1M); 1 osoba – ropczycko-sędziszowski (1M); 2 osoby – rzeszowski (2K); 8 osób – miasto Rzeszów (5K; 3M); 1 osoba – stalowowolski (1M); 3 osoby – strzyżowski (2K; 1M).

Łącznie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono dotąd na Podkarpaciu 2959 przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowała o aktualnej sytuacji dotyczącej ognisk koronawirusa.

W przypadku Rzeszowa chodzi o ognisko w firmie Koral – ogółem potwierdzono 14 wyników dodatnich, w tym u 13 pracowników i 1 osoby z kontaktu (10 powiat rzeszowski, 2 z powiatu łańcuckiego oraz po jednej osobie z powiatu przeworskiego i dębickiego). Trwa dochodzenie epidemiologiczne.

Kolejne ognisko jest w Spółdzielni Mieszkaniowej Nowe Miasto – potwierdzono 8 przypadków dodatnich (7 pracowników i 1 osoba z kontaktu).

Z kolei w SP ZOZ Nr 1 w Rzeszowie (Szpital Miejski) - w dniu 9 września potwierdzono zakażenie SARS CoV- 2 u 1 pacjenta Oddziału Kardiologii. Przeprowadzono badania przesiewowe personelu Oddziału Kardiologii, Oddziału Ortopedii oraz pracowników administracyjnych szpitala. Łącznie w ognisku potwierdzono 10 pozytywnych przypadków w tym u 1 pacjenta, 5 osób z personelu medycznego oraz u 4 pracowników administracyjnych szpitala. Osoby ze styczności z osobą z potwierdzonym zakażeniem objęto kwarantanną. Dochodzenie epidemiologiczne w toku.

W Niepublicznym Przedszkolu Niebieski Motylek w Rzeszowie (ul. Zelwerowicza) do 20 września obowiązuje zawieszenie zajęć z powodu kwarantanny personelu. Zamknięte jest też do 20 września przedszkole Akademia Przedszkolaka Montessori w Rzeszowie (ul. Polna). Kwarantanną objęto 23 dzieci/rodziców i personel. Dochodzenie w toku.

W kraju jest 377 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Poza Podkarpaciem dotyczą one województw: mazowieckiego (61), małopolskiego (52), pomorskiego (46), śląskiego (45), opolskiego (26), łódzkiego (24), kujawsko-pomorskiego (24), wielkopolskiego (23), dolnośląskiego (9), podlaskiego (8), lubuskiego (5), świętokrzyskiego (4), lubelskiego (4), zachodniopomorskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2).

W regionie jest też kolejne 37 osób, które wyzdrowiały. To mieszkańcy 10 powiatów województwa. Do tej pory w województwie wyzdrowiało 2279 osób.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 17 osób, 3 255 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 429 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 148 osób.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 78 438 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego w tym: w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 50 052, a w innych laboratoriach – 28 386.

Liczba wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce do tej pory wzrosła do 74 529, w tym 2203 osoby zmarły. W ciągu doby wykonano ponad 12,6 tys. testów na koronawirusa.

Red.

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4