Wojewoda o zakażeniach: Liczba łóżek szpitalnych jest wystarczająca

KATEGORIA: ZDROWIE / 2 października 2020

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

W piątek (2 października) odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną na Podkarpaciu. Udział w nim wzięła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przedstawiciele służb oraz samorządowcy.

- Tematyką posiedzenia był wzrost zakażeń koronawirusem w regionie jak i również sytuacja w domach pomocy społecznej i szpitalach. Rozmawialiśmy o tym w jaki sposób są przestrzegane procedury sanitarne m.in. właśnie w domach pomocy społecznej. Ostatnie sytuacje związane z ogniskami koronawirusa w DPS-ach napawają nas niepokojem - powiedziała po posiedzeniu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach doszło do poważnych wzrostów zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. W związku z tym (jak już informowaliśmy TUTAJ) od soboty 3 października miasto Rzeszów i dwa powiaty - mielecki i dębicki trafią do żółtej strefy, co będzie oznaczało zwiększenie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. W piątek odnotowano kolejne 218 nowych zakażeń. Znaczne wzrosty zakażeń dotyczą samego Rzeszowa (29 przypadków) i powiatu rzeszowskiego (76 przypadki). Kolejne duże ognisko koronawirusa stwierdzono w Domu Pomocy Społecznej w Łące, gdzie odnotowano 67 zakażeń (56 pensjonariuszy i 11 osób personelu). Jak poinformowała Ewa Leniart, od 1 października obowiązuje większa liczba łóżek szpitalnych dla osób z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem na koronawirusa.

- Łącznie w naszym województwie tych łóżek jest 419. 105 z nich jest dedykowanych dla osób z podejrzeniem zakażenia, 288 to łóżka dla pacjentów z wynikiem dodatnim. Natomiast łóżek, tzw. respiratorowych, mamy 26. Ta liczba na ten moment jest jak najbardziej wystarczająca - powiedziała Ewa Leniart.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Adam Sidor scharakteryzował podczas konferencji prasowej obecny sposób rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 na Podkarpaciu.

- W ostatnich 2 miesiące widzimy duże wzrosty w stosunku do pierwszej fazy epidemii. Nowe zakażenia wyglądają nieco inaczej, ponieważ są rozsiane po całym województwie. Na początku odnotowywaliśmy zakażenia głównie w zakładach pracy i jednostkach medycznych. Teraz są to głównie zakażenia w podmiotach leczniczych i domach pomocy społecznej - mówił Adam Sidor podkreślając, że duża część pacjentów przechodzi koronawirusa bezobjawowo.

Jak zaznaczył Adam Sidor na wzrost zakażeń nie wpłynęło rozpoczęcie roku szkolnego.

- Nie obserwujemy znacznych wzrostów zakażeń w przedziale wiekowym 0-19 lat. Obecnie najwięcej zakażeń mamy w grupie najbardziej aktywnej zawodowo czyli w przedziale 30-59 lat - poinformował Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Fot. WSSE w Rzeszowie

Rzeszów i dwa inne powiaty na żółto

Jak już wcześniej wspominano Rzeszów oraz dwa powiaty - dębicki i mielecki od 3 października będą w żółtej strefie. Wiąże się to z zaostrzeniem przestrzegania zasad sanitarnych. Na weselach będzie mogło bawić się tylko 100 osób. W strefach żółtych obowiązują również obostrzenia dotyczące m.in. limitu jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób - jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Wbrew niektórym doniesieniom obecny stan prawny nie nakazuje także na razie zakrywania nosa i ust na wolnym powietrzu. Zmiany w tym zakresie mają wejść w życie w połowie października.

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny podczas piątkowej konferencji prasowej podkreślał że na Podkarpaciu doszło już do sytuacji, w której część powiatów trafiło do żółtej strefy. W sierpniu objęto nią powiat jarosławski, powiat przemyski oraz miasto Przemyśl. Po tygodniu udało się tam zmniejszyć dynamikę wzrostu zakażeń co pozwoliło na opuszczenie strefy żółtej przez te samorządy.

- Poradziliśmy sobie na wschodzie województwa i mamy nadzieję, że będzie tak samo na zachodzie. Apelujemy aby stosować się do obostrzeń sanitarnych czyli dezynfekcji rąk i dystansu społecznego. Bądźmy odpowiedzialni za siebie - podkreślił Adam Sidor.

Wokul

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4