Środki dla dwóch szpitali z Rzeszowa. W ramach Funduszu Sprawiedliwości

KATEGORIA: ZDROWIE / 12 października 2020

Fot. Karol Woliński

Nowoczesny aparat do diagnostyki oka dla Szpitala Miejskiego w Rzeszowie oraz respirator i dezynfekatory dla Szpitala MSWiA w Rzeszowie zostaną zakupione dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości. To program wdrażany w ostatnich latach aktywnie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, którego celem jest pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem i ich najbliższym, szczególnie pod kątem medycznym oraz ratunkowym.

Pomoc dla rzeszowskich szpitali udało się uzyskać m.in. dzięki staraniom wiceministra sprawiedliwości, rzeszowskiego posła klubu PiS z Solidarnej Polski Marcina Warchoła, który ku zaskoczeniu opinii publicznej i polityków PiS od pewnego czasu jest już stałym gościem w rzeszowskim ratuszu współpracując z prezydentem Tadeuszem Ferencem.

- Tych środków by nie było gdyby nie bardzo dobra współpraca prezydenta Ferenca z rządem. Ta współpraca trwa i będzie trwać, chcieliśmy w tym miejscu zapewnić, że nie zostawimy mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia samych w dobie nadchodzącego kryzysu pandemicznego - powiedział w poniedziałek w Rzeszowie wiceminister sprawiedliwości.

Do ratusza wiceminister Warchoł będący jednym z najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry, szefa Solidarnej Polski, przybył wraz z wszystkimi czołowymi politykami tej partii w regionie – senatorem Mieczysławem Golbą oraz posłami Marią Kurowską i Piotrem Uruskim. Podczas konferencji prasowej wdzięczności wiceministrowi Warchołowi oraz politykom SP nie ukrywał prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

- Potrzeby w tej kwestii będą kolejne. Z dużą łatwością się te sprawy załatwia, trzeba się spotkać i rozmawiać, a pieniądze spływają. Oczywiście wolelibyśmy aby tej zarazy nie było, ale będziemy zwracać się o dalszą pomoc do ministra Warchoła i także parlamentarzystów - mówił Tadeusz Ferenc.

Fot. Facebook/Rzeszów - stolica innowacji

Szpital Miejski w Rzeszowie był beneficjentem Funduszu Sprawiedliwości już w zeszłym roku. Wtedy do placówki trafiło 480 tys. zł za co zakupiono dwa aparaty USG, które służą obecnie na oddziale urologicznym. Teraz szpital w ramach dofinansowania zamierza zakupić oftalmoskop laserowy służący do błyskawicznej i bezdotykowej diagnostyki oka.

- Przy tym sprzęcie jeżeli mamy pacjenta po wypadku i ma on ciało obce w oku, diagnostyka jest wykonywana w kilka sekund. To sprzęt bezdotykowy, badając pacjenta nie ma konieczności dotykania gałki ocznej pacjenta. Jest to nieoceniona funkcja w czasie pandemii - powiedział dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie Grzegorz Materna.

Dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie Grzegorz Materna
Fot. Karol Woliński

Nowoczesny oftalmoskop będzie kosztować 600 tys. zł. Dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości wynosi 300 tys. zł. Pozostałą kwotę do zakupu dołoży miasto. Jak poinformował Grzegorz Materna, Szpital Miejski otrzyma także kolejne dofinansowanie, tym razem ze środków Ministerstwa Finansów na zakup dodatkowego sprzętu medycznego w tym m.in. mammografu cyfrowego.

Z kolei dla Szpitala MSWiA w Rzeszowie z Funduszu Sprawiedliwości trafi kwota 59,5 tys. zł, która pozwoli zakupić dezynfekatory oraz respirator, które trafi na oddział kardiologii.

- Respirator bardzo przyda się na rozwijającym się u nas oddziale kardiologicznym, na którym mamy niekiedy wielu pacjentów i trzeba było przenosić takie urządzenia. Jesteśmy bardzo wdzięczni za udzieloną pomoc i patrząc na obecną sytuację związaną z koronawirusem liczymy na więcej - stwierdził Zbigniew Widomski, dyrektor Szpitala MSWiA w Rzeszowie.

Dyrektor Szpitala MSWiA w Rzeszowie Zbigniew Widomski
Fot. Karol Woliński

W ramach Funduszu Sprawiedliwości jak poinformował wiceminister Marcin Warchoł, do Rzeszowa w ostatnich dwóch latach trafiło około 2 mln zł. Oprócz dofinansowania na zakup sprzętu medycznego, pieniądze z tego programu przeznaczono m.in. na zakup sprzętu ratowniczego dla jednostek OSP w Rzeszowie.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4