Punkty pobrań dla pacjentów. NFZ przekazuje nowe informacje

KATEGORIA: ZDROWIE / 14 października 2020

Fot. 3. PBOT

- W ostatnich dniach Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie otrzymał informacje o zwiększonej liczbie pacjentów zgłaszających się do punktów pobrań na badanie w kierunku COVID-19. Decyzje zmierzające do zniwelowania tak długiego czasu oczekiwania zostały podjęte niezwłocznie we współpracy z placówkami ochrony zdrowia i dwa punkty w Przemyślu i Krośnie, w których czas oczekiwania był największy podjęły już odpowiednie działania - poinformował Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie. - Ponadto w najbliższych dniach rozpoczyna pracę dodatkowy punkt w Nisku, a w planach są jeszcze dwa kolejne miasta.

NFZ przypomina jednocześnie, że na terenie Podkarpacia badanie można obecnie wykonać w 25 miejscach, zlokalizowanych na ogół przy szpitalach, izbach przyjęć bądź większych placówkach. Pierwsze z nich otwierają się o godzinie 7 rano, ostatnie przyjmują pacjentów aż do godziny 19.

- Wybór konkretnego punktu należy wyłącznie do pacjenta i nie musi on ograniczać się do naszego województwa. Zatem osoby, którym łatwiej udać się do Małopolski, województwa świętokrzyskiego czy lubelskiego, mogę bez żadnych problemów wykonać badanie w dowolnym punkcie w kraju. - zaznacza Śliż.

Skierowanie na badanie jest wystawiane w systemie elektronicznym bez papierowych druków, a pacjent powinien mieć przy sobie wyłącznie dokument tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty).

- Dzięki takiemu rozwiązaniu, skierowanie nie zostanie zgubione czy zniszczone, a ponadto każdy punkt pobrań ma dostęp do naszego skierowania natychmiast po jego wprowadzeniu przez lekarza - podkreśla rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

Warto również pamiętać, że lekarz rodzinny ma od dłuższego czasu możliwość skierowania swojego pacjenta na takie badanie, jeśli po przeprowadzonym badaniu w gabinecie bądź wywiadzie telefonicznym (teleporada) stwierdzi taką konieczność.

Wykaz punktów pobrań jest ciągle aktualizowany i umieszczany na stronie www.pacjent.gov.pl w zakładce „Znajdź mobilny punkt pobrań” oraz na stronie Podkarpackiego Oddziału NFZ nfz-rzeszow.pl u góry strony na pomarańczowym pasku ważnych wiadomości. Taką samą informację można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną i czynną całą dobę oraz 7 dni w tygodni Telefoniczną Informację Pacjenta 800 190 590. Na tych stronach internetowych poza wykazem wszystkich punktów w Polsce, jest również mapa, dokładny adres i numer telefonu, pod który warto wcześniej zadzwonić umawiając się wstępnie na badanie.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4