Współpraca Politechniki z CM „Medyk”. Chodzi m.in. o diagnozę Covid-19

KATEGORIA: ZDROWIE / 13 listopada 2020

Fot. Karol Woliński

Politechnika Rzeszowska będzie współpracowała z Centrum Medycznym „Medyk” w dziedzinie zwiększenia bezpieczeństwa medycznego studentów i pracowników uczelni, a także rozwijania dostępności do specjalistów w różnych dziedzinach medycyny. Umowę dotyczącą współpracy podpisali w piątek (13 listopada) rektor Politechniki Rzeszowskiej dr hab. inż. prof. PRz Piotr Koszelnik oraz prezes Centrum Medycznego „Medyk” w Rzeszowie Stanisław Mazur.

Jak zaznaczył rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik tego typu współpraca z rzeszowskim centrum medycznym ma ogromne znaczenie, szczególnie w dobie pandemii koronawirusa.

- Chcemy aby to kształcenie odbywało się w warunkach bezpiecznych i ta sytuacją jaką mamy w kraju wskazuję, że taka opieka medyczna jest studentom potrzebna. Liczymy na dalszą owocną współpracę z „Medykiem” - powiedział przed podpisaniem umowy prof. Piotr Koszelnik.

Fot. Karol Woliński

Politechnika Rzeszowska współpracuje z Centrum Medycznym „Medyk” już od wielu lat przy różnego rodzaju działaniach profilaktycznych i szkoleniowych. Umowa podpisana w piątek znacznie ją zacieśni. Będzie ona dotyczyć m.in. uruchomienia placówki medycznej na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej. Oprócz tego jak wyjaśnia prezes CM „Medyk” Stanisław Mazur, współpraca będzie obejmowała diagnostykę wczesnego wykrywania zarażenia koronawirusem u studentów oraz obecnych i emerytowanych pracowników. Opieka medyczna będzie dotyczyła również innych problemów zdrowotnych.

- Mamy teraz taki czas, że nie możemy paść na kolana i się poddawać. Musimy walczyć z koronawirusem i innymi chorobami. Medyk jest firmą, z której jestem dumny, mamy świetny zespół ludzi, cieszymy się, że nasza placówka medyczna pojawi się na Politechnice Rzeszowskiej - powiedział prezes Centrum Medycznego „Medyk”.

Fot. Karol Woliński

Umowa w pierwszej kolejności dotyczy ponownego utworzenia na terenie miasteczka akademickiego PRz przychodni akademickiej od 1 grudnia, która będzie świadczyć podstawową opiekę zdrowotną dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni.

Zgodnie z umową Politechnika Rzeszowska udostępni pomieszczenia Centrum Medycznemu „Medyk” na potrzeby prowadzenia przychodni, którą będzie kierował specjalista medycyny rodzinnej Karol Radochoński.

Fot. Karol Woliński

„Medyk” prowadzi badania szczepionki na koronawirusa

Jak zaznaczył Stanisław Mazur, Centrum Medyczne „Medyk” jest w trakcie badań dotyczących szczepionki na koronawirusa. Możliwe, że w przyszłym roku trafią one do pacjentów.

- Chcielibyśmy jak najwcześniej dotrzeć do pracowników Politechniki Rzeszowskiej ze szczepionką. W ramach badań klinicznych już za 3 tygodnie będziemy dysponowali szczepionką z jednej firmy, później otrzymamy szczepionki od dwóch kolejnych firm. Regularne szczepienia w pierwszym kwartale 2021 roku chcemy robić na naszych punktach drive-thru, być może również w placówce na Politechnice - powiedział Stanisław Mazur.

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej i Centrum Medycznego „Medyk” ma odbywać się na wielu płaszczyznach. Mowa tu o działalność w kwestii badań profilaktycznych, realizowaniu teleporad medycznych, czy wdrożenia edukacji medycznej dla seniorów dotyczącą obsługi sprzętów przydatnych do odbywania porad medycznych przez Internet.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4