Kolejny sprzęt dla szpitali. Wojewoda: Musimy liczyć się ze wzrostami zakażeń

KATEGORIA: ZDROWIE / 17 listopada 2020

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Agencja Rezerw Materiałowych przekazała 76 respiratorów i 83 kardiomonitory dla podkarpackich szpitali w ramach walki z pandemią koronawirusa. Część sprzętu jak poinformowała we wtorek (17 listopada) wojewoda podkarpacki Ewa Leniart już trafiła do szpitali, pozostała jest w trakcie dostawy za pośrednictwem żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Epidemia nadal istnieje i w związku z tym staramy się nadal wspierać nasze podmioty medyczne. Stąd wsparcie w postaci tego sprzętu dla 17 szpitali na Podkarpaciu, które sygnalizowały nam takie zapotrzebowanie - powiedziała wojewoda Ewa Leniart dodając, że nadal trwają również dostawy środków ochrony osobistej oraz płynu dezynfekcyjnego dla podkarpackich placówek medycznych.

Fot. Karol Woliński

Respiratory i kardiomonitory dostarczane są do magazynu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przy ul. Styki. Tam też odbyła się wtorkowa konferencja. Do placówek sprzęt dostarczany jest w dwóch transzach. Dostawy tego sprzętu w pierwszej transzy, zrealizowanej w ubiegłym tygodniu, pozwoliły utworzyć dodatkowe miejsca dla osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, wymagających wentylacji mechanicznej w szpitalach. We wtorek rozpoczęto przekazywanie kolejnych respiratorów oraz kardiomonitorów (odpowiednio 51 i 48) do 17 szpitali w województwie podkarpackim w celu zwiększenia ogólnej liczby dostępnych łóżek respiratorowych.

Wśród placówek, które otrzymają sprzęt są też dwa szpitale ze stolicy Podkarpacia. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej otrzyma 6 respiratorów i 3 kardiomonitory, a Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie przy ul. Szopena otrzyma 6 respiratorów i 2 kardiomonitory.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Podczas konferencji prasowej wojewoda Ewa Leniart odniosła się również do wtorkowych dobrych informacji dotyczących liczby zakażeń na Podkarpaciu. Z informacji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, 17 listopada odnotowano 551 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To wciąż duża liczba potwierdzonych przypadków, jednak zdecydowanie mniejsza od liczby zakażeń odnotowywanych w ostatnich tygodniach.

- Mam nadzieję, że ten sprzęt nie będzie wykorzystany w takim stopniu jak ostatnio gdy fala zachorowań sięgała ponad 2 tysięcy przypadków zakażenia na dobę. Musimy się niestety liczyć z tym, że wzrosty zachorowań nadal będą występować i chcemy być przygotowani - stwierdziła Ewa Leniart.

W ramach dostawy sprzętu medycznego realizowanej przez Agencję Rezerw Materiałowych 5 respiratorów trafi do szpitala w Dębicy. Dyrektor tej placówki medycznej Przemysław Wojtys podkreślał jaką ważny jest tego typu sprzęt dla pacjentów w kontekście ratowania życia pacjentów.

- To sprzęt dla osób bardzo chorych, dla których często to ostatni etap leczenia. Spod respiratorów ma szansę wyjść tylko kilka procent pacjentów. Ale oczywiście kwestią człowieczeństwa i chrześcijaństwa jest pomaganie do samego końca, tak aby pacjent, rodzina i lekarze mieli poczucie, że zrobili wszystko aby uratować jego życie - stwierdził dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dębicy Przemysław Wojtys.

Fot. Karol Woliński

Szpital tymczasowy ruszy w grudniu

Wspomniane dostawy respiratorów i kardiomonitorów nie dotyczą wyposażenia szpitala tymczasowego, który ma powstać w nowym skrzydle Szpitala MSWiA w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej. Jak poinformowała wojewoda Ewa Leniart przygotowania do uruchomienia szpitala trwają zgodnie z harmonogramem, natomiast sprzęt jest gromadzony w ramach osobnego zapotrzebowania tej jednostki medycznej.

- W tej chwili trwają prace związane z wylaniem fundamentów pod budowę zbiornika na tlen. Następnie będziemy czekali na związanie betonu i wymianę zbiornika. W dalszej kolejności będzie trwało przygotowanie wnętrza i wstawianie sprzętu - powiedziała Ewa Leniart.

Fot. Karol Woliński

Zgodnie z informacją wojewody, na chwilę obecną, chęć pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło 66 osób. Nadal jednak występuje zapotrzebowanie na dodatkowy personel dlatego też Podkarpacki Urząd Wojewódzki apeluje do osób z wykształceniem medycznym o zgłaszanie swojej chęci do pracy w tym szpitalu.

W ramach szpitala tymczasowego będzie dostępnych 160 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 40 łóżek respiratorowych. Nowe skrzydło szpitala MSWiA ma 4 kondygnacje i łącznie 8 tys. metrów kwadratowych. Na szpital tymczasowy będą przeznaczone trzy gotowe już kondygnacje, w których docelowo miały działać oddziały neurologii, chirurgii oraz SOR. Oprócz tego w strukturze szpitala w miejscu zawieszonego oddziału rehabilitacji powstanie kolejne 20 miejsc dla chorych na COVID-19.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4