Badania przesiewowe na Podkarpaciu. Nowe decyzje w sprawie koronawirusa

KATEGORIA: ZDROWIE / 21 listopada 2020

Fot. Krystian Maj/KPRM

– Przed nami okres, który nazywamy „sto dni solidarności”. To dlatego, że na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu ogłosił na konferencji prasowej nowe decyzje w sprawie walki z epidemią koronawirusa. Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, Podkarpacie będzie jednym z trzech regionów gdzie będą przeprowadzone badania przesiewowe całej populacji.

W konferencji premiera uczestniczyli wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Wiele naszych przewidywań dotyczących koronawirusa było błędnych – powiedział premier. – Musimy wszyscy wymagać od siebie zdecydowanie więcej niż zwykle właśnie dlatego, że sytuacja jest tak trudna, że koronawirus jest siłą natury, której nikt z nas nie może w pełni przewidywać, kontrolować.

Od 28 listopada ponownie otwarte sklepy i galerie

Morawiecki podkreślił, że w tym okresie ważne jest ratowanie życia, ale też miejsc pracy. – Aby tak było, zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – powiedział premier.

Otwarcie zamkniętych obecnie sklepów nastąpi od 28 listopada. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2.

Fot. KPRM

Nauka zdalna co najmniej do świąt. Ferie w styczniu bez wyjazdów

Premier poinformował także o decyzjach dotyczących szkół. – Zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 23-24 grudnia, ferie będą skumulowane w jednym okresie między początkiem stycznia, 4 stycznia, a 17-18 stycznia – powiedział Morawiecki.

Przerwa w nauce w całym kraju zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Wypoczynek w jej trakcie będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Fot. KPRM

Kultura, gastronomia i siłownie nadal zamknięte

Premier powiedział, że rząd był nakłaniany przez przedstawicieli gastronomii, branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry, ale także siłownie i fitness, by otworzyć te placówki, które są dziś zamknięte.

– Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Poinformujemy przed świętami, co dalej – zapowiedział Morawiecki.

Premier zaapelował też o ograniczenie świątecznych spotkań. - Przed nami okres świąt Bożego Narodzenia i to moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy, żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem - podkreślił Mateusz Morawiecki.

- Redukcja zakażeń w czasie świąt jest niezwykle ważna. Pracujemy nad rozwiązaniami prawnymi, które umożliwią ograniczenie przemieszczania się. Już teraz apeluję, by nie planować atrakcji turystycznych w Austrii, we Włoszech, ale także w Polsce - zapowiedział premier.

Fot. KPRM

Co ze szczepionką?

– W zeszłym tygodniu spotkałem się z najwyższym kierownictwem firmy Astra Zeneca i Pfizer i zadeklarowaliśmy, że tak szybko, jak te szczepionki zostaną dopuszczone do obrotu w UE przez Europejską Agencję Rejestracji Leków, tak szybko my zamawiamy maksymalną przysługującą Polsce z tytułu wielkości populacji, wielkości liczby ludności, liczbę szczepionek – powiedział Morawiecki.

– W odniesieniu do jednej z tych szczepionek już to zamówienie złożyliśmy – około 16 mln dawek, bo tyle przypadało z dostępnych dla całej UE dawek i maksymalnego poziomu, o jaki mogliśmy zawnioskować – dodał szef rządu.

Premier zasugerował, że jest szansa na to, że do 18 stycznia pojawi się szczepionka.

- Po 18 stycznia być może będziemy mieli sytuację, w której wrócimy do strefy czerwonej, w której przetrwamy do pojawienia się szczepionki - mówił Morawiecki.

Fot. Krystian Maj/KPRM

Pomoc dla branż objętych obostrzeniami

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że rząd przygotowuje daleko idącą pomoc dla branż, które są i będą w grudniu objęte ograniczeniami w ramach walki z pandemią. Jak mówił, warto rozważyć, czy przynajmniej dodatkowa niedziela, 6 grudnia mogłaby być handlowa.

– Przygotowujemy kolejne, bardzo daleko idące rozwiązania. Negocjujemy je w tej chwili z Komisją Europejską, ponieważ wymagają notyfikacji – poinformował Gowin. Jak wyjaśnił, chodzi o takie rozwiązania, jak wieloletnie kredyty inwestycyjne gwarantowane przez BGK, przy czym rząd stara się o zgodę KE, by raty tych kredytów, przynajmniej w części, były pokrywane przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

– Będzie także możliwość pokrywania do 70 proc. kosztów stałych w działalności tych firm, które będą dotknięte obostrzeniami i cały szereg innych, nowych rozwiązań, adresowanych zwłaszcza do tych branż, które wedle wszystkich prognoz najdotkliwiej zostaną dotknięte skutkami epidemii – stwierdził wicepremier. Jarosław Gowin wyjaśnił, że chodzi o takie branże jak: turystyka, hotelarstwo, działalność związana z kulturą czy np. siłownie, kluby fitness.

Fot. KPRM

Progi etapów obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że przy średniej liczbie dziennych zachorowań z ostatnich siedmiu dni, która będzie niższa od 19 tys., przewidywany będzie powrót do obostrzeń ze strefy czerwonej, przy poziomie poniżej 10 tys. – żółtej, a 4 tys. – zielonej.

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Fot. KPRM

– W razie pogorszenia sytuacji epidemicznej nastąpi wprowadzenie narodowej kwarantanny, jeżeli przekroczymy średnią liczbę zachorowań 27 tys. – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Minister wyjaśnił, że rząd chce w ten sposób wprowadza przewidywalność i przejrzystość rozwiązań i obostrzeń, tak żeby nikogo nie zaskakiwać.

– Przedstawione zasady dotyczące sytuacji epidemicznej jeszcze w sobotę zostaną opublikowane jako projekty rozporządzeń – poinformował Adam Niedzielski.

Fot. Krystian Maj/KPRM

Badania przesiewowe, m.in. na Podkarpaciu

W sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że trwa dyskusja, czy masowe badanie ludności pod kątem koronawirusa przynosi pożądany efekt. - Być może wykorzystamy testy antygenowe do przeprowadzenia populacyjnego badania w jednym lub kilku województwach - zaznaczał.

O szczegóły takich testów został zapytany minister zdrowia podczas sobotniej konferencji prasowej. - Jeśli chodzi o kwestię badań przesiewowych, to oczywiście będziemy je wykonywali testami antygenowymi - powiedział minister Adam Niedzielski.

- Jesteśmy po takiej intensywnej dyskusji z premierem, które regiony wybrać. Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk - powiedział minister zdrowia.

- W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa - zaznaczył Niedzielski.

Red.

Fot. KPRM

Fot. KPRM

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4