Ciąg dalszy sporu ws. KSW Nr 1. Wnioski o odwołanie dyrekcji zostały odrzucone

KATEGORIA: ZDROWIE / 24 grudnia 2020

Stanisław Kruczek
Fot. Paweł Bialic

Nie będzie odwołania p.o. dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 w Rzeszowie Janusza Ławińskiego, ani jego zastępcy (a do 30 listopada p.o. dyrektora placówki) Marka Wiatera. Nie zgodził się na to Zarząd Województwa Podkarpackiego, a ściślej - większość jego członków. Wnioski w sprawie odwołania dyrektorów szpitala przy ul. Szopena składał członek zarządu województwa Stanisław Kruczek.

Publiczny konflikt wokół sytuacji personalnej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie trwa od początku grudnia. Przypomnijmy, że w związku z ostatnimi zmianami kadrowymi, w tym głównie zwolnieniem dr Ryszarda Ziemiakowicza oraz prof. Krzysztofa Gutkowskiego, a także obsadą stanowisk kierowników klinik w szpitalu, doszło do protestów ze strony pacjentów, oraz polityków – posła Grzegorza Brauna z Konfederacji oraz przede wszystkim radnego wojewódzkiego PiS Jacka Kotuli.

Do grona jawnych krytyków tej sytuacji dołączył w ostatnich dniach członek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, polityk Porozumienia Jarosława Gowina. W ubiegłym tygodniu (17 grudnia) złożył na posiedzenie zarządu wniosek dotyczący zaprzestania organizacji konkursów na stanowiska w szpitalu określanych przez Stanisława Kruczka mianem „nocnych” Chodzi tu m.in. o konkurs dotyczący świadczenia usług w klinice gastroenterologii, w którym doszło do rozstrzygnięcia w kilkanaście godzin.

- Szczególnie dla mnie bulwersujący jest fakt, że są organizowane w trakcie trwania wyjaśniania przez Kontrolę skierowaną przez Zarząd Województwa do KSW1, która ma wyjaśnić okoliczności zwolnień personelu kierowniczego w tym szpitalu. Takie nocne konkursy szkodzą osobom zacnym ze świata medycznego, z którymi Pan Marszałek Władysław Ortyl w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego rozmawia. Stawianie Zarządu przed faktami dokonanymi jest skandaliczne - napisał we wspomnianych wnioskach Stanisław Kruczek.

Wnioski o odwołanie dyrektorów

Dwa kolejne wnioski Stanisława Kruczka dotyczyły odwołania niedawno powołanego dyrektora KSW Nr 1 Janusza Ławińskiego oraz zastępcy dyrektora ds. administracyjnych Marka Wiatera (który pełnił funkcję dyrektora przed Januszem Ławińskim). Przypomnijmy, że od listopada w KSW Nr 1 trwa kontrola dotycząca prawidłowości funkcjonowania Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Kliniki Onkologii Klinicznej oraz Kliniki Okulistyki, a także prawidłowości obsady stanowisk kierowników klinik. W opinii Stanisława Kruczka obecny zastępca dyrektora Marek Wiater swoim postępowaniem dotyczącym zwolnienia wspomnianych lekarzy oraz powołania - w opinii członka zarządu województwa - ich następców w niejasny sposób, naraziło życie pacjentów szpitala. Oprócz tego Stanisław Kruczek zarzuca Markowi Wiaterowi mówienie nieprawdy w kwestii obsady stanowisk w szpitalu.

- Takie decyzje dyskwalifikują tą osobę całkowicie z pracy i Zarządzania w Ochronie Zdrowia. Pan Marek Wiater dopuścił się okłamania Zarządu WP w dniu 1 września 2020 o godzinie 13 w moim gabinecie, o sprawie informowałem. Pomimo wiedzy o odwołaniu w dniu 30 listopada Pan Marek Wiater demoluje szpital ostatnimi decyzjami wyrzucając Profesora i dwie Pielęgniarki pomimo utraty zaufania Zarządu - napisał członek zarządu województwa podkarpackiego

Stanisław Kruczek podaje również chronologię wydarzeń związanych z ocenianą przez niego negatywną działalnością dyrektora Wiatera:

- 1 września 2020 wyrzucenie Dr. Ryszarda Ziemniakowicza, powołanie bez konkursów Nowych Kierowników w Klinice Onkologii i Klinice Chirurgii Onkologicznej

- 18 września 2020 roku, złożenie wniosku do Komisji Zdrowia i Komisji Bezpieczeństwa o zbadanie sytuacji w KSW 1 przez Dyrektora ds. Klinicznych Prof. Krzysztofa Gutkowskiego

- 16 listopada 2020 rozpoczęcie kontroli przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w KSW 1

- 30 listopada zwolnienie Dyrektora KSW 1 przez Zarząd WP

- 30 listopada wyrzucenie w ostatnim dniu Profesora Gutkowskiego i dwóch Pielęgniarek w sposób, który dyskwalifikuje decydenta z Zarządzania w Służbie Zdrowia

- 30 listopada powołanie dyrektora Ławińskiego

-1 grudnia 2020 powołanie bez konkursu na stanowisko z-ca dyrektora ds. administracyjnych Marka Wiatera.

Jak tłumaczy Stanisław Kruczek, wnioski dotyczące zaprzestania organizacji „nocnych” konkursów oraz odwołania Marka Wiatera są kierowane w zasadzie do obecnego dyrektora Janusza Ławińskiego, który odpowiada za kierowanie placówką w tym oczywiście polityką kadrową w szpitalu. Natomiast w przypadku ich nieuwzględnienia marszałek Kruczek domaga się od zarządu dymisji samego dyrektora KSW Nr 1. Uzasadnia to m.in. spięciem Janusza Ławińskiego z przewodniczącą Komisji Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Dorotą Łukaszyk podczas jej posiedzenia 16 grudnia. Pojawiają się też inne zarzuty.

- Kontynuowanie nocnych konkursów na stanowiska kierownicze. W dalszym ciągu pomimo kontroli w szpitalu pod presją pism straszących personel medyczny, zbieranie kolejnych podpisów pod pismami, które są sprzeczne z już podpisanymi przez ten sam personel w innych okolicznościach zarządczych - wymienia we wnioskach Stanisław Kruczek.

Urząd Marszałkowski: wnioski nie były poddane pod głosowanie

Jak na działania Stanisława Kruczka zareagowali pozostali członkowie zarządu, w tym marszałek Władysław Ortyl? Jak informuje rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Tomasz Leyko, podczas ostatniego posiedzenia zarządu (22 grudnia) wnioski dotyczące organizacji konkursów na stanowiska oraz odwołania zastępcy dyrektora ds. administracyjnych Marka Wiatera nie były podejmowane w związku z tym, że za politykę kadrową odpowiada dyrektor szpitala. Natomiast wniosek dotyczący odwołania samego dyrektora Janusza Ławińskiego miał zawierać uchybienia formalne.

- Kwestie te nie były jednak głosowane przez członków zarządu. Sprawa organizacji konkursów przez szpital jak i powoływania zastępców dyrektora nie leży w kompetencjach zarządu województwa. Wniosek o odwołanie p.o. dyrektora dra Janusza Ławińskiego miał uchybienia formalne, a ponadto większość członków zarządu w swoich wypowiedziach uznała, że jest on bezzasadny - twierdzi Tomasz Leyko.

Jak zaznacza Leyko, wszelkie nieprawidłowości w kwestii polityki kadrowej w KSW Nr 1 ma wyjaśnić wspomniana kontrola prowadzona przez Departament Kontroli Urzędu Marszałkowskiego.

- Trwa analiza dokumentów i przygotowanie raportu pokontrolnego - tłumaczy rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Stanisław Kruczek po posiedzeniu zarządu stwierdził natomiast, że wnioski do marszałka Władysława Ortyla dotyczące KSW Nr 1 były zasadne i miały nie zawierać błędów formalnych. Zapewnił również, że będzie poruszał ten temat podczas kolejnych posiedzeń zarządu.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4