Gdzie od poniedziałku nauczyciele klas I-III mogą zrobić test COVID?

KATEGORIA: ZDROWIE / 11 stycznia 2021

Fot. pixabay

AKTUALIZACJA z godz. 17.30: Jak poinformował dziś minister zdrowia - 18 stycznia po feriach zimowych powrócą do szkół uczniowie klas od I do III. Dla innych uczniów zdalne nauczanie nadal będzie obowiązywało. W dniu dzisiejszym, już rozpoczęto przygotowania do tego etapu luzowania obostrzeń związanych z pandemią.

Między poniedziałkiem 11, a piątkiem 15 stycznia br., nauczyciele klas I-III szkół podstawowych będą mogli być przetestowani na obecność koronawirusa, czyli jeszcze przed zakończeniem ferii zimowych. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Testowanie odbywać się będzie tuż przed szczepieniami przeciw COVID-19. Od 15 stycznia rozpocznie się kolejny, pierwszy etap szczepień, który m.in. obejmować będzie nauczycieli.

Dużo osób jest chętnych do testu?

Ministerstwo Zdrowia zgromadziło informacje o zapotrzebowaniu na testy przesiewowe dla nauczycieli za pośrednictwem kuratoriów i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologiczne w całej Polsce. Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu na COVID-19 jest około 190 tys. osób. Powiatowa Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne wciąż zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych w regionie. Na terenie województwa podkarpackiego chęć udziału w badaniach potwierdziło ponad 7 tys. nauczycieli pracowników administracyjnych ze szkół.

Testy zostaną wykonane metodą RT-PCR. Dla sprawnego przeprowadzenia badan na terenie województw podkarpackiego przygotowano 121 punktów wymazowych, zapewniono 24 zespoły wymazowe oraz 19 zespołów WOT. Organizacja badań we wszystkich punktach poboru odbywać się będzie zgodnie z przyjętym harmonogramem. Dla Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego znajdziecie go poniżej.

Jak już pisaliśmy wyżej testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania. Natomiast nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły.

Jeżeli nauczyciel zdecyduje się dobrowolnie przetestować, a jego wynik okaże się być pozytywny, wtedy automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Wynik badania każdy otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia 2021 r. Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.

Testowi na COVID-19 będą mogli poddać się nie tylko nauczyciele, również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. Pracowników tych obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli.

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że powrót dzieci do szkół nie jest w żadnym stopniu uzależniony od wyniku testowania nauczycieli, ale od dalszego przebiegu epidemii. Jeżeli liczba zakażeń i zgonów będzie spadać, to nie tylko powrót do szkoły, również w niedalekiej przyszłości także gospodarka będzie wracała do normalnego funkcjonowania.

Red.

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4