Obecne obostrzenia zostają. Na razie do 18 kwietnia. Także w Urzędzie Miasta

KATEGORIA: ZDROWIE / 7 kwietnia 2021

Fot. Adam Guz/KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę (7 kwietnia) o przedłużeniu terminu obowiązywania obecnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Przypomnijmy, że miały one obowiązywać do soboty 9 kwietnia. Teraz zostały przedłużone o kolejny tydzień do niedzieli 18 kwietnia.

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej minister Niedzielski, w ostatnich trzech dniach odnotowaliśmy spadek zakażeń na COVID-19, jednak ilość hospitalizowanych osób w związku z koronawirusem nadal jest duża, co mocno obciąża służbę zdrowia. Obecnie mamy 34,7 tysięcy (78 proc.) zajętych łóżek covidowych, ponad 3300 (ok. 79 proc.) wykorzystywanych respiratorów. Dodajmy, że na samym Podkarpaciu zajętych jest 2122 na 2546 łóżek covidowych. Na 258 respiratorów zajętych jest 221.

- Ostatnie wyniki, które dają pewną nadzieję, są jeszcze zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Cały czas w szpitalach mamy trudną sytuację, która zróżnicowana jest regionalnie - mówił podczas konferencji prasowej minister Adam Niedzielski.

Kwestia ostatnich spadków zakażeń, jak podkreślił minister zdrowia, może być związana z okresem świątecznym, choć Niedzielski zaznaczył przy tym, że to, w jaki sposób Polacy podchodzili do przestrzegania obostrzeń w czasie Wielkanocy, będzie prawdopodobnie widoczne w ilości zakażeń dopiero za kilka dni.

- Czekamy na dane dotyczące mobilności, jaka miała miejsce w czasie świąt, skutek tego, jak się zachowaliśmy na święta, będzie widoczny tak naprawdę w przyszłym tygodniu. Wtedy przekonamy się, czy ta trzecia fala będzie stopniowo opadała, czy nie daj Boże złapie drugi oddech – dodał Niedzielski.

Minister Adam Niedzielski pytany o powrót dzieci do szkół wyraził nadzieję, że uda się uruchomić nauczanie w szkołach dla klas I-III i przedszkoli jeszcze w tym miesiącu.

- Mam nadzieję, i również tutaj podzielam punkt widzenia pana ministra Piontkowskiego, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy I-III wrócą do nauczania - przedszkola w trybie zwykłym, a klasy I-III - w co najmniej trybie hybrydowym - stwierdził minister zdrowia.

Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, dużą szansą na powstrzymanie rozwoju pandemii jest zapowiadane przez rząd przyspieszenie w Narodowym Programie Szczepień. Rząd liczy na pozytywny odzew w tej sprawie od samorządów, które mają być włączone w masowe szczepienia Polaków. Do tej pory według danych Ministerstwa Zdrowia wykonano blisko 6 mln 800 tys. zastrzyków. Prawie 2 mln 100 tys. osób przyjęło już dwie dawki szczepionki.

Fot. KPRM

Obowiązujące do 18 kwietnia obostrzenia

Handel - ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Urząd Miasta Rzeszowa – wydłużone ograniczenia w obsłudze mieszkańców

Jak poinformował w środę Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i decyzję Rady Ministrów ograniczenia związane z bezpośrednią obsługą mieszkańców w Urzędzie Miasta Rzeszowa i jednostkach organizacyjnych miasta zostają także przedłużone do 18 kwietnia 2021 r.

- Wizyta w Urzędzie Miasta Rzeszowa jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku spraw wymagających obecności klienta, po wcześniejszym telefonicznym lub e-mailowym umówieniu terminu - przypomina Artur Gernand.

Z Urzędem Miasta Rzeszowa można kontaktować się w sposób zdalny - w formie e-mailowej, telefonicznej oraz poprzez platformę ePUAP.

Punkty Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, zlokalizowane w galeriach handlowych, są nieczynne do 18 kwietnia 2021 r.

Szczegółowe informacje wraz z listą kontaktów dostępne są na stronie internetowej: bip.erzeszow.pl oraz pod numerem Infolinii Urzędu Miasta Rzeszowa 1 77 88 99 00.

Przydatne linki:

Wykaz telefonów

Opis procedur dotyczących załatwiania spraw urzędowych

Wykaz spraw załatwianych poprzez platformę e-PUAP

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4