Kolejne obostrzenia od 15 grudnia. Dla jakich grup obowiązek szczepień?

KATEGORIA: ZDROWIE / 7 grudnia 2021

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Od 15 grudnia rząd chce wprowadzić dodatkowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Oznaczają one zmiany w limitach obłożenia w lokalach i obiektach. Rząd chce też wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych, który obowiązywałby od 1 marca.

Niedawno wprowadzone obostrzenia miały obowiązywać do 17 grudnia. Jednak na wtorkowej (7 grudnia) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o kolejnych restrykcjach, które wejdą w życie przed upływem tego terminu.

- Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa Omikron. Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa - zapowiedział szef resortu zdrowia.

Co się zmieni?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że od 15 grudnia w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 proc. Dotyczyć on będzie wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 25 proc. miejsc siedzących niezajętych.

– Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – wskazał także wiceminister.

Obecnie ten limit wynosi 50 proc.

Limity 30 proc. (bez zaszczepionych) obowiązywać będą też w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. W kinach dodatkowo zakaz konsumpcji.

Dodatkowo od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia; natomiast 31 grudnia i 1 stycznia nastąpi ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Ponadto od połowy grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzana zostanie nauka zdalna w szkołach podstawowych i w średnich; po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym. - Chcemy wykorzystać zbliżający się czas ferii i przedłużyć okres nieobecności w szkołach - dodał Kraska.

Od 15 grudnia przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie obowiązywał test wykonany nie wcześniej niż 24h przed przekroczeniem granicy.

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Obowiązkowe szczepienia dla określonych grup

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że „będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych”.

– Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie, są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza to są medycy, druga to nauczyciele, trzecia grupa to służby mundurowe – powiedział Niedzielski.

Wskazał, że „perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy”.

Minister zdrowia odniósł się też do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19. – Cały czas pracujemy (nad projektem) razem z klubem parlamentarnym PiS – zapewnił Niedzielski.

– Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie – zgodnie z tym nowym ujęciem – miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika – po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy – podkreślił szef resortu zdrowia.

– Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy – w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom – wyjaśnił minister.

– Ten projekt dyskutujemy w tej chwili z klubem PiS, rozmawiamy z kierownictwem, z innymi interesariuszami i mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną – dodał Niedzielski.

***

We wtorek w Polsce odnotowano 19 366 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 172 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 332 osoby. Na Podkarpaciu nowych zakażeń jest 789, a łącznie zmarło 30 osób.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4