Ma być zdrowo. Za słynny wyrób cukierniczy zabrali się rzeszowscy naukowcy

KATEGORIA: ZDROWIE / 25 lipca 2022

Fot. materiał prasowy PCI

A konkretnie naukowcy z Krosna i Rzeszowa połączyli siły, by opracować recepturę wypieku biszkoptów bez glutenu, laktozy i białka zwierzęcego. Ten innowacyjny projekt otrzymał ponad 180 tys. zł dofinansowania w ramach Programu grantowego PCI.

Nadal będzie słodko, ale i zdrowiej

Podstawa większości słodkich wypieków – biszkopt może już wkrótce nie zawierać glutenu, laktozy, sacharozy i GMO. A za to z pewnością będą wdzięczni naukowcom z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie wszyscy Ci, którzy uwielbiają słodkości, a przede wszystkim osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą ich jeść.

W ostatnich latach, coraz więcej osób skarży się na nietolerancję glutenu i laktozy w wyniku czego znacznie ogranicza swoją dietę, rezygnując z produktów zawierających te składniki. Realizowany obecnie projekt naukowców z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i Uniwersytetu Rzeszowskiego jest odpowiedzią na to zjawisko.

– Obecnie opracowujemy innowacyjną recepturę na wyrób biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy, GMO i o podwyższonych wartościach prozdrowotnych. Ten produkt będzie zatem dedykowany nie tylko osobom z chorobami metabolicznymi, ale także tym, którzy są zainteresowane bezpiecznym i zdrowym żywieniem – wyjaśnia dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. KPU, lider zespołu projektowego.

W aktualnie dostępnej ofercie żywności bezglutenowej i bez laktozy występuje niedobór składników pokarmowych, m.in. żelaza, cynku, magnezu, witamin z grupy B, błonnika pokarmowego i prowitaminy A. Zespół podkarpackich naukowców podjął się właśnie próby wypieku biszkoptów z mąk bezglutenowych, czyli z mąki z prosa, ziemniaczanej, ciecierzycy i mąki ryżowej.

– Do podstawowej receptury będziemy dodawać mąkę batatową i ekstrakty z naturalnych surowców roślinnych, które podwyższą wartość prozdrowotną produktu – dodaje prof. Krochmal-Marczak.

Biszkopty opracowane przez naukowców z Rzeszowa i Krosna, w przeciwieństwie do produktów obecnie dostępnych na rynku, nie będą zawierały sacharozy, która zostanie zastąpiona naturalnymi związkami cukrowymi o niskim indeksie glikemicznym. Dodatkowo, będą one charakteryzować się zwiększonym o min.10% poziomem błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego, w porównaniu do biszkoptów bezglutenowych obecnych na rynku żywnościowym. Dzięki temu taki biszkopt będzie mógł być spożywany przez osoby preferujące dietę wegańską.

- Technologia opracowywana przez naukowców z Rzeszowa i Krosna wpisuje się w najnowsze trendy rynkowe. Obecnie, producenci żywności poszukują innowacyjnych rozwiązań pozwalających na wprowadzenie nowych produktów, w tym wyrobów ciastkarskich. Po zakończeniu prac przez zespół naukowy, podejmiemy działania zmierzające do wdrożenia tego rozwiązania dla przemysłu – podkreśla Sławomir Chrobak, specjalista ds. rozwoju technologii PCI.

Pełna nazwa wyżej opisanego projektu brzmi: „Opracowanie innowacyjnej technologii wypieku biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy, GMO o podwyższonych właściwościach prozdrowotnych”. A otrzymał on ponad 186 tys. zł dofinansowania w ramach III naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4