Opieka okołoporodowa i laktacyjna. Wsparcie matek w szpitalu uniwersyteckim

KATEGORIA: ZDROWIE / 25 stycznia 2023

Fot. Materiały USK w Rzeszowie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie matki dotknięte kryzysem, które są w okresie okołoporodowym i laktacyjnym, mogą liczyć na wsparcie. To możliwe dzięki projektowi, w którym uczestniczy m.in. rzeszowski szpital.

Kryzys uchodźczy związany z wojną w Ukrainie dotknął szczególnie kobiety w ciąży i matki małych dzieci, a co za tym idzie, postawił nowe wyzwania polskiemu systemowi opieki okołoporodowej i laktacyjnej. Aby odpowiedzieć na te wyzwania, Fundacja Bank Mleka Kobiecego przy wsparciu UNICEF, realizuje specjalny projekt.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie - do niedawna Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1), matki dotknięte kryzysem, które są w okresie okołoporodowym i laktacyjnym, mogą od poniedziałku do piątku, w godzinach od 08:00 do 15:00, liczyć na wsparcie doradczyni laktacyjnej, psychologa, neurologopedy i fizjoterapeuty.

W czasie kryzysów humanitarnych spowodowanych wojną czy kataklizmami mleko mamy to „być albo nie być” dla noworodków i małych dzieci. - W odpowiedzi na dramatyczną sytuację kobiet w ciąży i matek małych dzieci, które trafiły na terytorium Polski na skutek działań wojennych w Ukrainie, Fundacja Bank Mleka Kobiecego wraz z Partnerami rozpoczęła realizację projektu pt. „Wsparcie i promocja wyłącznego karmienia piersią oraz odpowiednich praktyk w zakresie karmienia niemowląt i małych dzieci ukraińskich i polskich matek w Polsce w sytuacji kryzysowej” - informuje Andrzej Sroka, rzecznik USK.

Celem projektu jest podwyższenie poziomu opieki nad kobietą w okresie okołoporodowym oraz poszerzenie zakresu świadczeń szpitali o wielospecjalistyczne poradnictwo. Dzięki takiemu wsparciu możliwe będzie złagodzenie skutków niekiedy bardzo trudnych doświadczeń kobiet i dzieci, które znalazły się w sytuacji kryzysu uchodźczego, ekonomicznego i psychologicznego.

– Mleko matki jest najwartościowszym pokarmem, jaki można podać noworodkowi - mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Różnorodność jego zalet sprawia, że zarówno niemowlę ale też matka, odnoszą wiele istotnych korzyści z karmienia piersią. Wierzę, że udział szpitala w tym projekcie, pozwoli popularyzować ideę karmienia naturalnego.

Fot. Materiały USK w Rzeszowie

Konsultacja w Poradni Laktacyjnej, to szansa dla kobiety, aby mogła dłużej karmić piersią, czyli optymalnie żywić swoje dziecko. – Mamy mają mnóstwo pytań i wątpliwości, które dotyczą głównie problemów z przystawianiem noworodka do piersi, a także ze znalezieniem optymalnej pozycji karmienia - tłumaczy lek. Katarzyna Lisak-Gurba, neonatolog z Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w USK w Rzeszowie. – Dotyczy to głównie dzieci, u których diagnozuje się napięcie mięśniowe lub mniej optymalną koordynację ssania i połykania. Podczas spotkań i konsultacji udzielamy też wsparcia technicznego, dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, odpowiadamy na nurtujące pytania.

Projekt realizowany jest przez Fundację Bank Mleka Kobiecego w Partnerstwie z Warszawskim Uniwersytet Medycznym, organizacją FHI 360 oraz Ministerstwem Zdrowia dzięki środkom UNICEF przeznaczonym na odpowiedź na kryzys uchodźczy w Polsce. USK w Rzeszowie to jeden z 10 szpitali w Polsce, w których realizowany jest projekt „Wsparcie i promocja wyłącznego karmienia piersią oraz odpowiednich praktyk w zakresie karmienia niemowląt i małych dzieci ukraińskich i polskich matek w Polsce w sytuacji kryzysowej”.

Szczegółowe informacje na stronie www.bankmleka.pl.

Poradnia Laktacyjna w Klinice Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną (budynek główny, 4 piętro), ul. Szopena 2, 35-055 Rzeszów. Poniedziałek – piątek, godz. 8:00 – 15:00.

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerami telefonów: 17 866 63 48, 17 866 63 42.

Red.

Fot. Materiały USK w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4