Prezes NFZ i marszałek o służbie zdrowia. Było też o sytuacji w KSW nr 2

KATEGORIA: ZDROWIE / 3 października 2019

Odbywająca się w Urzędzie Marszałkowskim w czwartek konferencja diagnostów laboratoryjnych była okazją do briefingu prasowego z udziałem m.in. marszałka województwa Władysława Ortyla i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Adama Niedzielskiego. Uczestniczyli w nim także posłowie Halina Szydełko i Wojciech Buczak, a także dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ Robert Bugaj.

Podczas spotkania diagnostów dyskutowano o tym jaką rolę odgrywa medycyna laboratoryjna w systemie ochrony zdrowia.

Natomiast konferencja prasowa oprócz debaty diagnostów dotyczyła również aktualnych spraw związanych z podkarpacką służbą zdrowia. Szef Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedział w Rzeszowie, że dla jego instytucji jako płatnika kluczowa będzie w najbliższych latach jakość usług.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

- Narodowy Fundusz Zdrowia w coraz większym stopniu będzie realizował politykę płacenia za jakość, za wyniki stosowanych procedur, a nie za same tylko procedury, co wymaga rozbudowy wiedzy, bazy , danych którymi operuje NFZ – mówił Adam Niedzielski.

Prezes Niedzielski podał także informacje, że na przestrzeni ostatnich czterech lat budżet rzeszowskiego oddziału NFZ wzrósł o 30 procent.

- To oznacza, że jest więcej środków, które możemy przeznaczyć na pacjentów, lepsza jest dostępność usług – mówił Niedzielski.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych obecna na rzeszowskiej konferencji podkreślała, jak ważna jest jakość badań laboratoryjnych w leczeniu pacjentów. Mówiła także o nierównomiernym rozłożeniu diagnostów laboratoryjnych w kraju oraz innych kwestiach dotyczących tej grupy medycznej.

- Konferencja ma pomóc diagnostom laboratoryjnym i organizatorom ochrony zdrowia w Polsce poznać nawzajem swoje problemy – tłumaczyła prezes Niewiadomska.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Marszałek Władysław Ortyl dziękując za organizację spotkania mówił o interdyscyplinarności diagnostyki laboratoryjnej. Omówił także proces restrukturyzacji, jaki trwa w podkarpackich szpitalach i podał, że do podkarpackich szpitali – nie tylko wojewódzkich – trafiło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 ponad 600 mln złotych.

- Tych 600 mln to są tylko środki unijne, które trafiły do naszych szpitali powiatowych i wojewódzkich, praktycznie do każdego powiatu. To dobry prognostyk, dobra wiadomość. Do tego trzeba śmiało dołożyć ponad 500 mln, które trafiło z budżetu państwa na inwestycje, zakupy nowoczesnego sprzętu – wyliczał marszałek.

W trakcie konferencji marszałek skomentował także sprawę anonimowego listu dotyczącego sytuacji w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. W liście, którego autorami są pracownicy szpitala, pojawia się żądanie odwołania dyrektora KSW nr 2 Krzysztofa Bałaty.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4