Koronawirus wymusza poważne zmiany w życiu mieszkańców Podkarpacia

KATEGORIA: ZDROWIE / 10 marca 2020

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki poinformował o odwołaniu wszystkich imprez masowych na terenie kraju w związku z epidemią koronawirusa. Na ten moment w Polsce stwierdzono 18 przypadków zachorowań na tę chorobę.

Na Podkarpaciu na razie nie ma zarażonych koronawirusem. Kolejne instytucje w regionie podejmują natomiast decyzje dotyczące odwołania zapowiadanych imprez czy wydarzeń. Wiadomo już, że mecze siatkówki odbywać się będą bez publiczności, swoje koncerty odwołała Filharmonia Podkarpacka, natomiast szkoły na razie pracują bez zmian.

Oficjalny komunikat do organizatorów imprez masowych wystosowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

- Mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, uprzejmie informuję, że na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) zakazywane będą planowane lub przeprowadzane imprezy masowe z udziałem publiczności - czytamy w komunikacie wojewody.

Jak zauważa Ewa Leniart, mimo zakazu organizacji imprez masowych wciąż istnieje możliwość organizacji wydarzeń bez udziału publiczności.

- Jednocześnie należy zwrócić uwagę na możliwość przeprowadzania niektórych imprez masowych, zwłaszcza sportowych, bez udziału publiczności. Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie, w tym potwierdzanie, że dana impreza masowa mimo otrzymania stosownego zezwolenia nie zostanie przeprowadzona lub zostanie przeprowadzona bez udziału publiczności, tak, by nie było konieczne jej przerywanie na podstawie art. 34a ww. Ustawy - twierdzi wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w komunikacie przesłanym mediom.

Wycofanie się z organizacji wszystkich imprez masowych w kraju oznacza odwołanie wydarzeń sportowych oraz artystyczno-rozrywkowych na stadionach i halach sportowych lub innym terenie umożliwiającym organizację dużych wydarzeń. Szczegółowo o organizacji imprez masowych mówi ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. W przypadku zawodów sportowych organizowanych na stadionie lub hali sportowej są to wydarzenia organizowane dla nie mniej niż 1000 uczestników na stadionie i nie mniej niż 300 uczestników na hali sportowej.

Mecze bez publiczności

W związku z tym ostatnie dwa mecze w rundzie zasadniczej Polskiej Ligi Siatkowej Asseco Resovia Rzeszów zagra bez udziału publiczności. Podobnie będzie w przypadku siatkarek Developresu Skyres Rzeszów, które 14 marca podejmą w Rzeszowie drużynę BKS-u Bielsko-Biała.

Jeżeli chodzi o zbliżający się mecz Apklan Resovii Rzeszów, która w sobotę ma na swoim boisku podjąć Błękitnych Starogard, odbędzie się on prawdopodobnie z publicznością, ale jako impreza niemasowa, w której udział może wziąć maksymalnie 999 uczestników. Z kolei Stal Rzeszów w tej kolejce wyjedzie do Torunia aby zmierzyć się z tamtejszą Elaną. To spotkanie odbędzie się bez udziału publiczności.

Zmiany w organizacji imprez kulturalnych i targowych

Spółka CWK Operator Sp. z o.o. – organizator imprez w G2A Arena Centrum Wystawienniczo–Kongresowym Województwa Podkarpackiego poinformowała o odwołaniu targów Home & Garden, które miały odbyć się w Jasionce 14-15 marca. Nowy termin targów wyznaczono na 4-5 lipca. Zakupione bilety będą automatycznie obowiązywać w nowej dacie.

Jak poinformował rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, Tomasz Leyko członkowie zarządu województwa podjęli decyzję o odwołaniu wszystkich imprez (nie tylko masowych) organizowanych przed Urząd Marszałkowski i jednostki podległe oraz ograniczenie do minimum wyjazdów służbowych, przede wszystkim zagranicznych.

W ślad za tym Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie poinformowała, że obecna sytuacja zagrożenia epidemiologicznego zmusza do odwołania koncertów organizowanych przez tę instytucję. Działalność koncertowa Filharmonii zostaje zawieszona do odwołania. Zwrotu biletów można dokonywać w kasie Filharmonii.

Na razie spektakli nie odwołuje podlegający podobnie jak Filharmonia marszałkowi Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Dziś (wtorek) spektakle się odbędą. Decyzje o tym jak będzie w kolejnych dniach, będą podejmowane na bieżąco.

Imprezy organizowane przez Urząd Miasta Rzeszowa i jednostki miejskie zostały odwołane już końcem lutego.

Co ze szkołami?

W związku z epidemią koronawirusa w części polskich miast zdecydowano się na zamknięcie szkół przedszkoli i żłobków. Taką decyzję podjęły m.in. władze Poznania. W Rzeszowie na razie oprócz tego, że prezydent Tadeusz Ferenc zaapelował o odwołanie imprez masowych na terenie miasta, nie podjęto decyzji o zamknięciu szkół.

- Na razie nie podjęliśmy takiej decyzji, ale sytuacja może się szybko zmienić w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa. O jakichkolwiek decyzjach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco - twierdzi rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że resort rozważa taką decyzję, ale sytuacja epidemiologiczna na razie nie wskazuje na to, by miało się to stać już teraz.

Będzie specjalna sesja sejmiku

Marszałek województwa zapowiedział powołanie tzw. zespołu doraźnego ds. przeciwdziałania sytuacji zagrożenia wirusem SARS CoV-2. W zespole znajdą się m.in. członkowie zarządu, przewodniczący sejmiku, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych, dyrektor Departamentu Zdrowia, sekretarz, skarbnik województwa, przedstawiciele Kancelarii Zarządu. Podstawowym zadaniem zespołu będzie monitorowanie sytuacji, współpraca ze wszystkimi służbami, koordynacja działań w Urzędzie Marszałkowskim oraz jednostkach podległych.

- Ponadto zarząd województwa podczas dzisiejszego posiedzenia zapoznał się z szeroką informacją na temat sytuacji w województwie podkarpackim - poinformował Tomasz Leyko. - W najbliższych dniach zwołana zostanie nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego, której głównym celem będzie przedstawienie aktualnej sytuacji i możliwych działań prewencyjnych.

Na Podkarpaciu jak na razie nie stwierdzono przypadku zachorowania na koronawirusa, według ostatniego komunikatu wojewody podkarpackiego pod nadzorem epidemiologicznym znajduje się 271 osób.

Nasz region graniczy z Ukrainą. Na przejściach granicznych z tym krajem trwa kontrola sanitarna.

- Kontroli poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski. Kontrola sanitarna prowadzona jest wobec wszystkich osób i pojazdów na drogowych przejściach granicznych. Kontroli poddawani są także podróżni w pociągach. Służby medyczne dokonują pomiaru temperatury, a funkcjonariusze Straży Granicznej pobierają karty lokalizacyjne - wyjaśnia Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego. - W przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizować będą służby sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4