Finansowanie świadczeń w związku z COVID-19. Ostatnie zmiany w NFZ

KATEGORIA: ZDROWIE / 15 kwietnia 2020

Fot. Pixabay.com

Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie poinformował o ostatnich zmianach jakie nastąpiły w funkcjonowaniu NFZ.

- Koronawirus przewartościował wiele spraw w naszym życiu, również w sprawach którymi zajmuje się NFZ - wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie. - Niemal wszystkie działania ukierunkowane są obecnie na sprawy związane z sytuacją epidemiczną w Polsce, co w przypadku NFZ oznacza skupianie się na szybkim i sprawnym rozliczaniu się z placówkami służby zdrowia i odpowiednim finansowaniu świadczeń związanych z leczeniem. Przyświeca tym działaniom zwiększenie stabilności finansowej szpitali, aby mogły one skupić się na leczeniu, a nie problemach finansowych.

Jak przekonują przedstawiciele NFZ, dzięki podjętym działaniom prowadzonym wspólnie z Ministerstwem Zdrowia wprowadzono szereg zmian, które powinny polepszyć sytuację tak istotną dla placówek walczących z koronawirusem.

- Działania te dotyczą przede wszystkim tych, którzy stanowią pierwszą linię leczenia pacjentów z COVID-19 ze szpitalem jednoimiennym w Łańcucie na czele, choć nie tylko - zaznacza Rafał Śliż.

I wylicza:

- Wzrost wyceny punktu rozliczeniowego w ryczałcie o 5 proc., co przełożyło się na zwiększenie łącznej kwoty ryczałtów szpitali sieciowych o wartość 54 mln zł w rocznym rozrachunku Podkarpackiego NFZ. Ta zmiana to niewątpliwe wyjście naprzeciw postulatom naszych świadczeniodawców i niebagatelna kwota, która trafi bezpośrednio do szpitali.

- Płatność rat kontraktowych niezależnie od poziomu realizacji świadczeń. Zatem bez względu na poziom realizacji kontraktu, NFZ wypłaca co miesiąc 1/12 rocznej wartości umowy. Dzięki temu, placówka ma pewność odpowiednich i przewidywalnych co wartości środków finansowych na swoim koncie bankowym. Co ważne, zmiana ta dotyczy wszystkich świadczeniodawców: szpitali, poradni specjalistycznych, fizjoterapii i innych. Kwoty te będą przelewane na rachunki bankowe do końca sierpnia br. z możliwością realizacji świadczeń do końca bieżącego roku. Taki sposób finansowania następuje na wniosek dyrektora szpitala czy poradni, przesyłany do NFZ w formie elektronicznej.

- Szybsze i częstsze wypłaty nawet po 2 dniach od przesłania rachunku i nie tylko po zakończeniu okresu sprawozdawczego (miesiąca), ale także w okresie krótszym niż okres sprawozdawczy (już po 7 dniach). Warto zaznaczyć, że świadczenia opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, finansowane są z odrębnej puli środków, niezależnej od dotychczasowej umowy z NFZ. Jedną z pierwszych wypłat otrzymał szpital w Łańcucie z kwotą ponad 3,3 mln złotych. Kolejne są niezwłocznie realizowane.

- Upowszechnienie teleporad, których udzielono w naszym województwie już ponad 43 tysięcy. Szczególnie dużo jest ich w podstawowej opiece zdrowotnej i nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej oraz w poradniach specjalistycznych czy psychiatrii - kończy rzecznik podkarpackiego NFZ.

Red.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4