Obiekty warte zobaczenia. Ten cykl pozwoli poznać nowe atrakcje w kraju

KATEGORIA: PODRÓŻE / 7 listopada 2018

Gdańsk, Teatr Szekspirowski.
Fot. W. Szumny

„Obiekty warte zobaczenia” to będzie regularnie publikowany cykl materiałów przedstawiający ciekawe miejsca, które odwiedziłem podróżując po Polsce. W tych felietonach przybliżę Państwu wybrane nowe atrakcje naszego kraju. Wcale nie po to, aby na oślep prezentować jakieś turystyczne zdjęcia. Bardziej chodzi mi o to, aby pokazać, jak inne miasta wykorzystują posiadane możliwości i jak tworzą atrakcyjne przestrzenie dla swoich mieszkańców. Taka wiedza zawsze inspiruje i ubogaca.

Miejsca te udało mi się zwiedzić osobiście. Poznałam ich historię, a ich niezaprzeczalny urok zrobił na mnie wrażenie. Dlatego właśnie udokumentowałem je licznymi zdjęciami. Niektóre z tych obiektów to budowle historyczne, nawet bardzo stare z czasów piastowskich. Inne to inwestycje współczesne, niedawno oddane do użytkowania, często wybudowane przy znaczącym wsparciu funduszy UE.

Kraków, okno widokowe w ZOO.
Fot. W. Szumny

Zaprezentuję wiele przykładów z obszaru kultury, sportu, nauki, rekreacji i turystyki. Wiele z nich możliwych jest do odwiedzenia przez rzeszowian podczas krótkiego sobotniego czy weekendowego wypadu. Podróżowanie do tych miejsc położonych w dalszych częściach Polski lepiej będzie zaplanować dopiero w czasie dłuższego urlopu. Cały ten cykl prezentacji będę systematycznie kontynuował aż do najbliższych wakacji. Mam nadzieję, że ożywi to dyskusje wśród mieszkańców nad różnymi rozwiązaniami, które warto zastosować w naszym mieście. A może uda mi się też zachęcić Czytelników do osobistego odwiedzenia niektórych z tych ciekawych turystycznie obiektów.

Na zachętę zamieszczam kilka fotografii z różnych miejsc, gdzie można przyjemnie spędzić czas, przy okazji wypoczywając. A – w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – zapraszam do pierwszego tekstu o bardzo oryginalnym i pomysłowym wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza.

Waldemar Szumny

Białystok, wnętrze Pałacyku Gościnnego Branickich.
Fot. W. Szumny

Poznań, Biblioteka Raczyńskich.
Fot. W. Szumny

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4