To centrum kongresowe jest jednym z najlepszych takich obiektów w Polsce

KATEGORIA: PODRÓŻE / 23 lutego 2019

MCK w Katowicach.
Fot. WikimediaCommons

Na terenach pokopalnianych, w sąsiedztwie katowickiego Spodka, ponad 3 lata temu powstał nowoczesny obiekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Centrum to wyróżnia się postindustrialną estetyką oraz użytecznym designem.

Tutaj wiele zestawień robi wrażenie: koszt zadania, obecne i przyszłe sąsiedztwo, wygląd obiektu, rodzaje pomieszczeń. Całkowita wartość tego projektu: niemal 380 mln zł (w tym dotacja UE ponad 182 mln zł)! Główne funkcje: kongresowa, wystawiennicza, konferencyjna, widowiskowa i targowa. Lokalizacja (istniejąca i planowana): Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek, Muzeum Śląskie, Filharmonia, Teatr. Bryła i forma: prosta, wyrazista, jednoznaczna. Główne elementy kompozycyjne: dach w postaci zielonej doliny (do spacerowania), cały obiekt wpasowany w system terenowych skarp i naturalne zróżnicowanie terenu, publiczne przejście przez hall główny i foyer. Łącznie w budynku na 38 tys. metrów kwadratowych mieści się 35 sal konferencyjnych o różnej wielkości.

Głównym pomieszczeniem Centrum jest sala wielofunkcyjna, którą można podzielić na 3 niezależne od siebie części o zbliżonej powierzchni. Sala ta o wysokości 12,5 m może maksymalnie pomieścić aż 12 tys. widzów! Inne imponujące pomieszczenia to foyer główne, sala bankietowa, audytorium, zespół sal konferencyjnych oraz restauracja. Obiekt połączony jest również pieszym przejściem (szeroki korytarz) do Spodka.

MCK w Katowicach.
Fot. WikimediaCommons

Za możliwości obiektu pod kątem realizacji określonego typu wydarzeń, jego atrakcyjność, rozwiązania dedykowane branży spotkań oraz innowacyjność Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zostało nagrodzone w prestiżowym konkursie „Meeting Planner Power Awards 2015” jako najlepszy obiekt kongresowy w Polsce. Zwyciężyło również w plebiscycie Bryła Roku 2015 oraz zdobyło „Nagrodę Roku SARP” za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2015 (Stowarzyszenie Architektów Polskich). Warto dodać, że Międzynarodowe Centrum Kongresowe to arena takich wydarzeń, jak Europejski Kongres Gospodarczy, 4 Design Days, Food Show, Health Challenges Congress, Intel Extreme Masters, Festiwal Tauron Nowa Muzyka i wiele innych.

Oczywiście sam budynek ma charakter złożonego obiektu usługowego. Jednakże dzięki strefom dostępnym publicznie (foyer oraz zielone przejście przez dach) podkreślony został miastotwórczy element dla tego terenu poprzemysłowego. Widać też, że wszystkie materiały wykończeniowe (szlachetne drewno, szkło i stal) zapewniają odpowiednie otoczenie dla wymagającego środowiska biznesowego.

Już kilka razy goszcząc na Śląsku miałem możliwość zajrzeć do tych wnętrz, które wraz z sąsiadującym Spodkiem stanowią jedną z największych aren spotkań kongresowo-wystawienniczych i widowiskowo-sportowych w kraju. I za każdym razem z ciekawością i zainteresowaniem oglądałem te nowe obiekty, osadzone na terenie dawnej kopalni „Katowice”, które wniosły nową jakość w zrewitalizowaną część miasta.

Waldemar Szumny

MCK w Katowicach.
Fot. Waldemar Szumny

MCK w Katowicach.
Fot. WikimediaCommons

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4