Tam nie zwalniają tempa. Oto kolejna miejska atrakcja dla mieszkańców

KATEGORIA: PODRÓŻE / 26 maja 2019

Hydropolis we Wrocławiu – Strefa Relaksu.
Fot. VillaGreta.pl

Hydropolis we Wrocławiu to miejsce arcyciekawe, a sama prezentacja na temat wody wręcz fenomenalna. Bo nie jest to zwykłe muzeum wody – w zasadzie to swoiste ultranowoczesne centrum wiedzy o wodzie.

Wrocławskie Hydropolis mieści się w zabytkowym budynku, który był podziemnym zbiornikiem wody czystej z 1893 r. dla mieszkańców Wrocławia. Zbiornik pełnił swą pierwotną funkcję do roku 2011, kiedy to został wyłączony z użytku. Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów i rewitalizacji, budowlę przekształcono w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Powierzchnia wystawy liczy ponad 4 tys. m2, a na zwiedzających czekają w sumie 64 interaktywne instalacje. Od otwarcia pod koniec 2015 r. wystawę odwiedziło 450 tys. osób, a sam pomysł zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. Cud Polski 2016 National Geographic Traveler, nagrodę publiczności Copper in Architecture Awards 2017, Dolnośląski Klucz Sukcesu za najlepszą inicjatywę edukacyjną, tytuł najlepszej atrakcji dla dzieci 2018 roku wg portalu dzieckowpodrozy.pl oraz Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce 2018. Urządzenie całości wraz z remontem i przystosowaniem budynku kosztowało 59 mln zł.

Fot. W.Szumny

Zwiedzanie Hydropolis rozpoczyna się od wykonanej na ekranie 360 stopni projekcji opowiadającej o powstaniu wody na Ziemi (swoją drogą, działają tu 4 sale kinowe). Następnie goście – podążając wzdłuż zamkniętego w podłodze strumienia wody – przechodzą przez kolejne 9 stref tematycznych, zapoznając się m.in. z tajemnicami, jakie kryją w sobie głębiny, życiem tętniącym w oceanach czy z inżynierią wodną. Są to kolejno: Planeta Wody, Głębiny, Ocean Życia, Strefa Relaksu, Strefa Dzieci, Człowiek i Woda, Historia Inżynierii Wodnej, Miasto i Woda oraz Stany Wody. Znajduje się tu również jedyna na świecie replika batyskafu Trieste, który w 1960 roku zanurzył się do Rowu Mariańskiego oraz wykonana z akrylu kopia rzeźby Dawid Michała Anioła symbolizująca, że człowiek w dużej mierze składa się z wody.

Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. To unikatowe centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi. Zwiedzając tę niezwykłą wystawę byłem pod wrażeniem sposobu ukazania tematyki wody i tak atrakcyjnego potraktowania tego żywiołu.

Dolna część batyskafu Trieste (replika).
Fot. Wroclaw.pl

A na koniec spostrzeżenie, że wyjątkowo bogata jest tutaj oferta edukacyjna – przygotowano specjalne ścieżki tematyczne i warsztaty, podczas których dzieci konstruują rakiety wodne, tworzą bańki mydlane, poznają chemiczne i fizyczne właściwości wody. No i ciekawostka: od zewnątrz budowla nakryta jest warstwami gliny i ziemi o grubości ponad półtora metra; zielony dach porasta roślinność łąkowa, a prowadzą na niego pochylnie i schody.

Opuszczając po dwóch godzinach zwiedzania ten obiekt – jedyny taki w Polsce i jeden z nielicznych na świecie – zacząłem się zastanawiać: skoro Wrocław był w stanie wybudować kolejną już (po choćby starszej Panoramie Racławickie i nowym Afrykanarium) nowoczesną i interaktywną placówkę kultury, to dlaczego w Rzeszowie jest taki problem ze stworzeniem czegoś podobnego? Czy da się rozpocząć w Rzeszowie dyskusję nad potrzebą utworzenia ciekawej oferty, bazując na istniejących zabytkowych miejscach związanych np. z kolejnictwem? Czy nie czas pomyśleć o stworzeniu nowej atrakcji turystycznej, zwłaszcza przy takich możliwościach sięgania po środki zewnętrzne?

Waldemar Szumny

Strefa Ocean Życia.
Fot. VillaGreta.pl

Fot. W.Szumny

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4