Wrócą zajęcia dla klas 1-3 w Rzeszowie. Ilu uczniów pójdzie do szkoły 25 maja?

KATEGORIA: EDUKACJA / 20 maja 2020

Fot. Paweł Bialic

Władze Rzeszowa przedstawiły w środę szczegółowe informacje dotyczące rozpoczęcia prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów klas 1-3, które będą mogły być prowadzone przez szkoły od poniedziałku 25 maja.

- Mamy 35 szkół podstawowych gdzie w klasach 1-3 uczy się 5681 dzieci. Na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze według przeprowadzonych ankiet zgłosiło się 1006 dzieci, czyli 17,6 procent ogólnej liczby uczniów - powiedział podczas środowej konferencji prasowej wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko.

Zajęcia podobnie jak w żłobkach i przedszkolach będą prowadzone zgodnie z wytycznymi GIS, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Maksymalnie w jednej sali będzie mogło przebywać 12 uczniów, choć jak podkreśla wiceprezydent Stanisław Sienko w skrajnych przypadkach gdy grupa będzie liczyła przykładowo tylko 2 uczniów, będą oni mogli być dołączeni do innej większej grupy.

Świetlice szkolne w ramach zajęć opiekuńczo-wychowaczych będą otwarte od godziny 6.30 do 17.00. W ramach tych zajęć będzie również możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych Jak zaznaczył wiceprezydent Stanisław Sienko, dzieci których rodzice nie zdecydowali się na przyprowadzenie ich do szkół, będą realizować naukę zdalną.

- Dzieci będą przychodzić na zajęcia opiekuńczo-wychowacze i będą mieć możliwość brania udziału w zajęciach dydaktycznych z nauczycielami, którzy są w szkole. Natomiast najmłodsi, którzy nie przyjdą do szkoły, będą uczyć się zdalnie tak jak do tej pory - poinformował wiceprezydent Stanisław Sienko, podkreślając, że za organizację zajęć w poszczególnych szkołach odpowiadają dyrektorzy tych placówek.

Fot. Paweł Bialic

Kolejną ważną informacją dla uczniów jest rozpoczęcie prowadzenia konsultacji dla uczniów ósmych klas, które również rozpoczną się 25 maja. W 35 szkołach miejskich do klas ósmych uczęszcza 1466 uczniów.

- Chęć udziału w konsultacjach zgłosiło około 850 dzieci, co stanowi około 60 procent ogólnej liczby uczniów. Konsultacje będą prowadzone w szkole jak i również w formie zdalnej - powiedział wiceprezydent Sienko. Zaznaczył również, że w związku z uruchomieniem wspomnianych już zajęć opiekuńczo-wychowaczych 25 maja, zgodnie z zalecaniami GIS tam gdzie będzie możliwość, będą zorganizowane osobne wejścia dla klas 1-3 oraz dla ósmoklasistów, którzy przyjdą do szkoły na konsultacje. Tam gdzie nie będzie możliwości wyznaczenia osobnych wejść, szkoły będą podzielone na osobne piętra.

Podczas konferencji prasowej przedstawiono również informację na temat działalności żłobków oraz przedszkoli, które wznowiły opiekę nad dziećmi 6 maja. W samym Rzeszowie do żłobków zapisanych jest 1360 dzieci, natomiast do przedszkoli 6329 dzieci. Zgodnie z wytycznymi GIS przewidziana liczba miejsc dla dzieci w przedszkolach to 2645, natomiast w żłobkach 394. W pierwszych dniach do żłobków i przedszkoli poszło kolejno 102 i 410 podpopiecznych. Z czasem, jak poinformował wiceprezydent Stanisław Sienko, liczba najmłodszych uczęszczających zarówno do żłobków jak i przedszkoli się zwiększyła.

- Decyzja o szybkim uruchomieniu tych placówek była bardzo słuszna, na dzisiaj do żłobków chodzi 274 dzieci na około 400 wolnych miejsc. Podobnie jest w przedszkolach gdzie z ostatnich informacji uczęszcza 843 dzieci - stwierdził Stanisław Sienko.

Wokul

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4