Inauguracja nowego roku szkolnego w Rzeszowie. W końcu nauka stacjonarna

KATEGORIA: EDUKACJA / 1 września 2021

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Ponad 40 tys. uczniów rozpoczęło w środę 1 września nowy rok szkolny w rzeszowskich szkołach publicznych. Po niemal całym poprzednim roku nauczania w formie zdalnej lub hybrydowej, dzieci w końcu wróciły do nauki stacjonarnej.

- Rok szkolny rozpoczęliśmy zgodnie z planem, bez żadnych niespodzianek, trochę pokrzyżowała nam plany pogoda, bo w planie było większe spotkanie młodzieży z prezydentem na rzeszowskim Rynku – mówi dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa Zbigniew Bury.

Jak zaznacza dyrektor Bury, mimo deszczowej pogody i formalnego odwołania spotkania z prezydentem na rzeszowskim Rynku, grupa uczniów z kilku szkół jednak pojawiła się po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego przed ratuszem i udało im się porozmawiać z przedstawicielami władz miasta.

Reżim sanitarny

Tegoroczny powrót do szkół nie będzie oczywiście wyglądał tak jak w czasie przed pandemią koronawirusa. Dezynfekcja, noszenie maseczek, zachowanie dystansu, czy wietrzenie przestrzeni szkolnych - tymi zasadami muszą kierować się uczniowie i pracownicy szkół, tak by ograniczyć ryzyko zarażenia. Jak zaznacza dyrektor Zbigniew Bury, rzeszowskie placówki edukacyjne są przygotowane na prowadzenie zajęć zgodnie z wymogami sanitarnymi, które przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

- Dyrektorzy wiedzą jak wdrażać wytyczne sanitarne w szkołach. Dysponujemy sprzętem, który używaliśmy już pod koniec zeszłego roku gdy na moment wróciła nauka stacjonarna. Część szkół oczekuje również na dostawy sprzętu w ramach pakietów covidowych, które zawierają bramki do mierzenia temperatury, termometry, rękawiczki, maseczki czy płyny dezynfekujące - zaznacza Zbigniew Bury.

Akcja szczepień

Najskuteczniejszą bronią przeciw dezorganizacji pracy szkół przez koronawirusa mają być szczepienia. Preparaty chroniące przed ciężkim przebiegiem koronawirusa mogą przyjąć dzieci powyżej 12 roku życia za zgodą rodziców. W tym tygodniu we wszystkich szkołach ma być prowadzona kampania informacyjna na temat szczepień przeciw COVID-19. Dyrektorzy szkół mają odbyć spotkania z rodzicami, tak by zachęcić ich oraz dzieci do szczepienia.

- Do końca przyszłego tygodnia oczekujemy na deklaracje ze strony rodziców, którzy chcą zaszczepić dzieci, sami również mogą przyjąć preparat. Jesteśmy gotowi na organizację punktów szczepień w szkołach. Udostępnimy odpowiednie pomieszczenia, a za sam proces szczepień będą odpowiadać podmioty lecznicze - podkreśla dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

W Rzeszowie mamy 88 miejskich placówek oświatowych. Naukę pobiera w nich ponad 40 tys. dzieci i młodzieży. Szkoły w Rzeszowie zatrudniają ponad 3700 nauczycieli oraz 1500 pracowników administracyjnych.

Karol Woliński

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4