Nauka poprzez zabawę. Centrum Minecraft i Druku 3D w Rzeszowie już działa

KATEGORIA: EDUKACJA / 9 września 2021

Fot. Karol Woliński

Dzieci i młodzież z Rzeszowa mają od tego roku szkolnego szansę na rozwój swoich kreatywnych umiejętności za sprawą Rzeszowskiego Centrum Minecraft i Druku 3D. W czwartek oficjalnie otwarto placówkę, która umożliwia prowadzenie zajęć dla 15 uczniów z wykorzystaniem popularnej gry komputerowej Minecraft. Centrum zlokalizowane przy ul. Unii Lubelskiej, działa przy Młodzieżowym Domu Kultury, a zainteresowanie udziałem w zajęciach jest bardzo duże.

Minecraft – zabawa i nauka

Minecraft to bardzo popularna gra komputerowa, w której gracze mają nieograniczoną możliwość eksplorowania i modyfikowania świata gry. Ideą gry jest budowanie i niszczenie konstrukcji składających się z bloków w kształcie sześcianów. To co z nich powstanie zależy jedynie od wyobraźni graczy. To właśnie sprawia, że gra oprócz dobrej zabawy ma wiele walorów edukacyjnych.

- Ta gra w wersji edukacyjnej ma wielki potencjał, dla dzieci to wielka zabawa, ale do tego przede wszystkim narzędzie do nauki programowania, modelowania w 3D. Można to połączyć jeszcze z drukiem 3D, co dopełnia proces kreatywnego kształcenia - mówi Rafał Kochański, który prowadzi zajęcia w Rzeszowskim Centrum Minecraft i Druku 3D.

Zajęcia przy pomocy Minecrafta mają pomagać w przyswajaniu wiedzy szkolnej zwłaszcza z zakresu przedmiotów ścisłych i nauk przyrodniczych. Wymaga myślenia przestrzennego i umiejętności strategicznego rozumowania. Efekty pracy mogą istnieć fizycznie dzięki przestrzennym modelom powstającym z wykorzystaniem drukarek 3D.

Fot. Karol Woliński

Z gry w rzeczywistość

Zainteresowanie zajęciami w centrum Minecrafta, jak zaznacza Rafał Kochański, jest bardzo duże. Aby zgłosić chęć udziału w zajęciach, trzeba wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie MDK Rzeszów. Ze względu na dużą ilość zgłoszeń, zajęcia będą prowadzone w trzymiesięcznych cyklach dla trzech grup uczniów. - Miejsc na pierwsze trzy grupy zajęciowe zabrakło już po pierwszym dniu zapisów, uczniowie którzy teraz nie dostali się na zajęcia i są liście rezerwowej, będą rozpoczynali cykl za trzy miesiące gdy zajęcia zakończy pierwsza grupa - mówi Rafał Kochański.

Lekcje w Rzeszowskim Centrum Minecraft i Druku 3D będą prowadzone raz w tygodniu przez trzy godziny. W ramach zajęć przewidziano naukę podstaw programowania, budowanie modeli 3D przez budowanie ręczne oraz przez agenta robota, do tego praca w grupie czyli wspólne tworzenie różnych rozwiązań dla miasta. Dla rzeszowskich uczniów praca z Minecraftem w centrum nie będzie oczywiście pierwszyzną. Przykładem może być tutaj konkurs zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 25 dotyczący projektu ogrodu owocowo-warzywnego. Na podstawie najlepszej pracy projektowej stworzonej w Minecrafcie, tego typu ogród zostanie jeszcze w tym roku utworzony na terenie szkoły.

- To jest niesamowite, dzieci są bardzo otwarte, ich wyobraźnie jest nieskończona i dzięki temu powstają świetne projekty - zaznacza Rafał Kochański. Koszt stworzenia Centrum Minecraft i druku 3D przy ul. Unii Lubelskiej 1 w Rzeszowie to ok. 90 tys. zł.

Fot. Karol Woliński

Skąd pomysł?

Pomysł na utworzenie tego typu centrum powstał w lutym poprzedniego roku przy okazji projektu „Moja przygoda z Minecraft” - polegającego na nauce programowania oraz projektowania 3D poprzez grę Minecraft: Education Edition. Za jego realizację odpowiadał rzeszowski Urban Lab, MDK w Rzeszowie i Stowarzyszenie „Promotor”. W otwarciu Rzeszowskiego Centrum Minecraft i Druku 3D oprócz oczywiście uczniów, którzy aktywnie pracowali na swoich stanowiskach i pracowników, udział wzięła wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska.

- Dziś oficjalnie inaugurujemy działalność centrum – miejsca, w którym dzieci i młodzież z rzeszowskich szkół mogą bezpłatnie rozwijać swoją pasję – mówiła podczas czwartkowej uroczystości Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa, której podlegają m.in. sprawy edukacji.

Na otwarciu centrum pojawił się również dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Rzeszowa Zbigniew Bury oraz dyrektor MDK w Rzeszowie Bogusław Tomczak, którzy wraz z wiceprezydent Stachowską wręczyli drobne upominki uczniom uczestniczącym w zajęciach.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4