P-TECH szansą na rozwój uczniów ZST w Rzeszowie. Program to inicjatywa IBM

KATEGORIA: EDUKACJA / 20 września 2021

Fot. Karol Woliński

Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie dołącza do międzynarodowego programu rozwoju edukacyjno-zawodowego P-TECH, uruchomionego w Polsce w 2019 roku z inicjatywy amerykańskiej firmy informatycznej IBM. W ramach programu, rzeszowscy uczniowie dzięki wsparciu Asseco Poland oraz Instytutu Badań Edukacyjnych, po pięciu latach nauki będą mieli możliwość uzyskania poszukiwanej na rynku kwalifikacji z zakresu programowania.

Szansa na rozwój

Porozumienie dotyczące udziału Zespołu Szkół Technicznych w projekcie P-TECH uroczyście podpisali w poniedziałek (20 września) partnerzy programu: przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa, Asseco Poland oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. Byli też oczywiście reprezentanci IBM. Głównym celem programu P-TECH, do którego dołącza rzeszowska szkoła jest wsparcie lokalnych społeczności przez odpowiednie przygotowanie młodzieży do pracy w branży informatycznej, adekwatnie do potrzeb rynku pracy XXI wieku.

Fot. Karol Woliński

- Edukacja jest podstawą rozwoju i postępu, dlatego mocno stawiamy na nią w naszym mieście. Bardzo cieszę się, że tak ważny i innowacyjny program jak P-TECH, w który zaangażowane są tak potężne firmy, będzie realizowany właśnie w Rzeszowie. Jestem przekonany, że uczniowie, którzy będą objęci tym programem zdobędą kwalifikacje poszukiwane na rynku pracy – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

W programie P-TECH będą uczestniczyli uczniowie pierwszej klasy na kierunku technik-programista. Jak poinformowała dyrektor ZST im. E. Kwiatkowskiego Edyta Niemiec, będzie to około 46 uczniów. Porozumienie z Asseco Poland zakłada przede wszystkim weryfikację obecnych programów nauczania pod kątem aktualnych potrzeb rynkowych. Będą też wykłady, praktyki zawodowe oraz staże dla uczniów.

- Nasi uczniowie będą mogli zobaczyć od środka jak pracuje się w tak dużej firmie jak Asseco Poland - zaznaczyła Edyta Niemiec.

Fot. Karol Woliński

Uczniowie uczestniczący w programie P-TECH, po zdaniu matury otrzymają świadectwo dojrzałości, które jest na IV poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) oraz dodatkowo po spełnieniu wymagań określonych dla kwalifikacji Technik Programista, uzyskają certyfikat potwierdzający posiadanie tej kwalifikacji, która jest na poziomie 5 PRK.

Korzyści dla miasta i firmy

Wiceprezes zarządu Asseco Poland Marek Panek podkreślał, że udział w programie P-TECH może wiązać się z korzyściami z dla miasta jak i firmy, która jest określana mianem największej firmy z branży IT w Polsce.

- Widzimy ogromną wartość w tym programie, wpłynie to na rozwój Rzeszowa, miasta z którym jesteśmy blisko związani, oprócz tego program dotyczy kształcenia przyszłych informatyków być może niektórzy z uczniów zasilą nasze szeregi - mówił wiceprezes Panek.

Fot. Karol Woliński

Jolanta Jaworska dyrektor ds. publicznych i regulacyjnych IBM Polska i Kraje Bałtyckie podkreślała, że Asseco Poland będzie pierwszą firmą, która zaangażuje się w P-TECH.

- Udział w tym programie wiąże się z koniecznością dużego zaangażowania. Cieszymy się, że najlepsza polska firma informatyczna dołączyła do tego programu Od ponad dwóch lat zabiegałam o to, aby polskie firmy obejmowały patronatami szkoły – stwierdziła Jolanta Jaworska.

Fot. Karol Woliński

P-TECH

P-TECH zainicjowany został przez firmę IBM w USA. Pierwszą szkołę włączono do programu w 2011 r. w Brooklynie w ramach współpracy Departamentu Edukacji Nowego Jorku, The City University w Nowym Jorku oraz IBM. Od tego momentu P-TECH został wdrożony w ponad 260 szkołach w 28 krajach. Obecnie program zrzesza 600 firm partnerskich i 200 uniwersytetów, które ostatecznie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z ponad 150 tys. uczniów. W Polsce IBM jest również Partnerem Branżowym wielu z tych inicjatyw.

Rzeszowskie Technikum jest szóstą szkołą w Polsce, w której będą prowadzone zajęcia w ramach P-TECH. Dotychczas do programu dołączyło I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego z Krakowa, dwie szkoły z Katowic: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 oraz Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, a także Technikum nr 1 „Szkoła na Leśnej” we Wronkach i Zespół Szkół Politechnicznych w Łodzi.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4