Laboratoria Przyszłości. Szkoły w regionie mogą otrzymać sprzęt naukowy

KATEGORIA: EDUKACJA / 23 listopada 2021

Małgorzata Rauch - podkarpacki kurator oświaty.
Fot. Karol Woliński

Środki finansowe na zakup Drukarki 3D wraz z akcesoriami, czy sprzętu do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć, na takie wsparcie mogą liczyć podkarpackie szkoły w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. To rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i realizująca jeden z postulatów „Polskiego Ładu”. Ma ona wspierać uczniów w rozwijaniu kreatywności i znajomości nowych technologii.

Budowanie kompetencji przyszłości

Celem projektu „Laboratoria Przyszłości” jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Szczegóły realizacji tego projektu na Podkarpaciu przedstawiły w poniedziałek 22 listopada wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

- Jesteśmy w trakcie naboru do programu, który realizuje Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Inicjatywa daje możliwość otrzymania środków finansowych na zakup nowoczesnego wyposażenia niezbędnego do prowadzenia zajęć tematycznych z przedmiotów, które są ważne dla rozwoju i przyszłości zawodowej uczniów – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Na ten moment jak poinformowała Ewa Leniart, aż 98 proc. podkarpackich szkół uprawnionych do aplikowania po wyposażenie „Laboratorium Przyszłości” złożyło swoje wnioski.

W ramach tego przedsięwzięcia szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymają środki na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji, takich jak: współpraca, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, czy też znajomość nowych technologii. W ramach programu Laboratoria Przyszłości organy prowadzące szkoły mogą otrzymać do:

30 000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów;

60 000 złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów;

70 000 złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów;

300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów.

Oznacza to, że wszystkie szkoły w Polsce otrzymają co najmniej 300 zł na ucznia. Łącznie z tej inicjatywy skorzysta ponad 3 miliony uczniów z 15 tys. szkół.

W naszym województwie organy prowadzące złożyły już 937 wniosków na łączną kwotę ponad 58 mln zł.

- Czekamy do końca listopada na wnioski z pozostałych dwudziestu uprawnionych do aplikowania szkół powiedziała podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.

Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki.
Fot. Karol Woliński

Prawie dwieście rodzajów sprzętu dla szkół

Przez kilka tygodni trwały konsultacje katalogu wyposażenia, które trafi do szkół w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Efektem tych konsultacji jest liczący 175 pozycji katalog wyposażenia, które szkoły mogą kupować za otrzymane w ramach programu środki.

Obecnie w skład wyposażenia podstawowego wchodzą:

Drukarki 3D z akcesoriami (w tym m.in. z aplikacjami, slicerami, ploterami);

Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami;

Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, oświetlenie, mikrofony);

Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

Te elementy od 1 września 2022 roku będą musiały znaleźć się w każdej szkole podstawowej w Polsce, nawet jeśli placówka nie zgłosiła się do Laboratoriów Przyszłości. Założeniem programu jest umożliwienie wszystkim szkołom podstawowym w Polsce sfinansowania w całości zakupu wyposażenia podstawowego oraz wybranych przez szkoły elementów wyposażenia dodatkowego, aby wchodzący od kolejnego roku szkolnego obowiązek nie miał negatywnego wpływu na sytuację finansową organów prowadzących szkoły. Wsparcie jest udzielane w całości z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Jak złożyć wniosek?

Szkoła wypełnia wniosek, który trafia do organu prowadzącego. Następnie wnioskuje on o przyznanie wsparcia do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem danego dla właściwego regionu wojewody. Wszystkie wnioski można wypełnić w kilka minut i składa się je wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem strony internetowej. Na stronie dostępne są także: katalog, instrukcje składania wniosków (w formie pisemnej i wideo), a także inne pomocne materiały. Szkoły, których organami prowadzącymi są jednostki samorządu terytorialnego, mogą składać wnioski do 30 listopada. Organy prowadzące te szkoły muszą wydać co najmniej 60% otrzymanych środków do końca 2021 r. Sam sprzęt może być dostarczony do szkół najpóźniej 1 września 2022 roku.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4