Pierwsze od dwóch lat stacjonarne warsztaty DUT odbyły się w Rzeszowie

KATEGORIA: EDUKACJA / 11 kwietnia 2022

Warsztaty w Rzeszowie
Fot. Ilona Czech/Materiały prasowe

W ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie w sobotę (9 kwietnia) odbyły się pierwsze zajęcia stacjonarne od czasu pierwszego lockdownu spowodowanego COVID-19. Zajęcia dla wszystkich zapisanych na warsztaty w stolicy regionu odbyły się na Uniwersytecie Rzeszowskim.

W marcu br. rozpoczął się kolejny semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Zarówno w Rzeszowie jak i Filiach DUT w Jaśle, Dębicy, Mielcu oraz Ustrzykach Dolnych mali studenci zaczęli semestr uczestnicząc w wykładach (stacjonarnych lub online), a w ubiegłą sobotę odbyły się pierwsze warsztaty stacjonarne w Rzeszowie i Mielcu.

- Semestr letni DUT przyniósł małym studentom jeszcze więcej zajęć stacjonarnych niż w ubiegłym roku. Pierwsze warsztaty w Rzeszowie oraz Mielcu pokazały nam, że zainteresowanie dzieci taką formą zajęć jest nadal ogromne. Studenci są „głodni” wiedzy, którą mogą sami doświadczyć, dotknąć, zbudować, co potwierdza tylko fakt, że warto dalej działać - mówi Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

W Rzeszowie były to pierwsze warsztaty w tradycyjnej formie od czasów pandemii. Zajęcia odbyły się na Uniwersytecie Rzeszowskim w salach laboratoryjnych, gdzie studenci DUT doświadczyli dwóch tematów z dziedziny biologii. Jednym z tematów był świat zarodników grzybów, które uczestnicy zajęć rozpoznawali pod mikroskopem. W trakcie warsztatów dowiedzieli się też czym jest aerobiologia oraz poznali nowoczesne techniki badawcze wykorzystywane w monitoringu powietrza.

Z kolei na warsztatach pt. „Po pianie ją poznasz, czyli katalaza w roli głównej…”, dzięki realizowanym doświadczeniom uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak ważnym enzymem dla komórek zwierzęcych i roślinnych jest katalaza, jaką reakcję katalizuje oraz co jest dla niej substratem. Dzieci określały aktywność katalazy w różnych surowcach roślinnych i komórkach drożdży. W ramach zajęć odbył się również krótki pokaz prezentujący jak gwałtownie może zachodzić reakcja katalizowana przez ten wyjątkowy enzym.

Warsztaty w Rzeszowie
Fot. Ilona Czech/Materiały prasowe

Natomiast podczas pierwszych warsztatów w Mielcu uczestnicy rozwijali swoją kreatywność, twórczość oraz usprawniali koordynację wzorkowo-ruchową, dzięki metodom wykorzystującym elementy pedagogiki cyrku. Młodzi studenci nauczyli się m.in.: kręcić talerzami cyrkowymi, poznali tajniki żonglowania (piłeczkami, chustkami, obręczami, maczugami), manipulowali flowerstickami i kijami, a także wykonywać proste triki cyrkowe. Zajęcia pn. „Ale cyrk! – czyli trening mózgu w niecodziennej formie” pokazały dzieciom, że ćwiczenia te w znaczny sposób poprawiają koncentrację, co ma ogromny wpływ na efektywniejsze uczenie się i zapamiętywanie.

- W każdym z miast, gdzie prowadzony jest Dziecięcy Uniwersytet Techniczny uczestnicy przed pierwszymi zajęciami otrzymali indeks, identyfikator oraz „Zestaw naukowca”, który składa się z materiałów i instrukcji do wykonywania eksperymentów, samodzielnie w domu. Na studentów DUT w Rzeszowie jak i Mielcu czekają jeszcze kolejne zajęcia warsztatowe w maju a, także kolejne trzy wykłady - wyjaśnia Szuba.

Warsztaty w Rzeszowie
Fot. Ilona Czech/Materiały prasowe

Partnerem strategicznym Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Województwo Podkarpackie. Projekt wspiera także Uniwersytet Rzeszowski.

Partnerem Strategicznym Filii DUT w Mielcu są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. Realizację zajęć wspiera Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Red.

Warsztaty w Mielcu
Fot. Barbara Łakomy/Materiały prasowe

Warsztaty w Mielcu
Fot. Barbara Łakomy/Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4