Finał kursu językowego dla Ukrainek. Dyplomy od WUP i WSIiZ wręczone

KATEGORIA: EDUKACJA / 21 kwietnia 2022

Fot. Paweł Bialic

Zakończył się pilotażowy projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, w ramach którego prowadzono lekcje języka polskiego dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną. W czwartek (21 kwietnia) uczestniczki otrzymały certyfikaty ukończenia kursu.

Dyplomy rozdane

Bezpłatny kurs języka polskiego dla Ukraińców został zorganizowany we współpracy WUP w Rzeszowie oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Rozpoczął się pod koniec marca i był prowadzony przez wykładowców Centrum Kultury i Języka Polskiego WSIiZ. Wzięło w nim udział 20 kobiet z Ukrainy. Wszystkie zdały test końcowy z dobrymi wynikami.

W czwartek duża część uczestniczek programu odebrała certyfikaty ukończenia kursu. Wręczyli je dyrektor WUP w Rzeszowie Tomasz Czop oraz członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk.

- Bardzo dziękujemy WSIiZ za współpracę przy tym projekcie, w bardzo krótkim czasie udało się zorganizować ten kurs, nasze języki są bardzo podobne, ale jednak w wielu miejscach się różnią - mówił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop.

Fot. Paweł Bialic

Kurs języka polskiego trwał 30 godzin. Zajęcia polegały na nauce podstawowych zwrotów pomocnych w życiu codziennym. Z racji tego, że osoby uczestniczące w kursie są z branży medycznej, wykładowcy starali się również położyć nacisk na słownictwo przydatne w tego typu zawodach.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego co udało nam się zrobić podczas kursu, uczestniczki mimo początkowego niskiego poziomu, bardzo przykładały się do pracy. Mieliśmy świadomość, że panie pracują w branży medycznej. Udało nam się tak przygotować zajęcia tak by oprócz tematyki ogólnej życia codziennego, były również zwroty, które będzie można wykorzystać w pracy – mówi Iwona Myśliwiec z Centrum Kultury Języka Polskiego WSIiZ.

Jedną z kobiet uczestniczących w kursie była pani Nadiya, która przyjechała do Polski ze Lwowa. Jest z zawodu stomatologiem, ale obecnie pracuje jako asystentka stomatologiczna i lekcje polskiego przydadzą się jej w pracy.

- Jestem zadowolona z tych zajęć, uczyliśmy się gramatyki, również polskich słów, było dużo zwrotów, które pomogą mi w pracy - mówi Nadiya, która dodaje, że w nauce polskiego pomogło wcześniejsze mieszkanie we Lwowie.

- Tam jest wielu Polaków, są polskie szkoły i przedszkola, więc już wcześniej trochę rozumiałam po polsku - dodaje uczestniczka kursu.

Fot. Paweł Bialic

Co z następnym projektem?

Zakończony kurs języka polskiego był projektem pilotażowym. Jest szansa jednak na jego kontynuację w ramach programu szkoleniowego „Razem możemy więcej”, na którego realizację WUP w Rzeszowie chce uzyskać dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ma on być przeznaczony dla osób z zagranicy a jego celem będzie pomoc w znalezieniu zatrudnienia jak i również kolejne lekcje językowe dla cudzoziemców.

- Złożyliśmy już wniosek, i czekamy na decyzję ministerstwa, powinniśmy ją otrzymać w najbliższych dniach - mówi dyrektor WUP w Rzeszowie Tomasz Czop.

W ramach programu „Razem Możemy Więcej” uczestnicy mogą liczyć na pomoc doradcy zawodowego z indywidulanym profilem wsparcia, wsparcie psychologiczne, kurs językowy, oraz bon o wartości około 8 tys. zł, w ramach którego WUP może wysyłać uczestników projektu na szkolenia zawodowe.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4