Dotacje od marszałka dla 11 podkarpackich uczelni. Pula to 1,7 mln zł

KATEGORIA: EDUKACJA / 8 lipca 2022

Fot. Anna Magda/Biuro prasowe UMWP

11 uczelni z regionu otrzymało wsparcie z budżetu województwa podkarpackiego na zakupy inwestycyjne. Łącznie pula dotacji to 1,7 mln złotych. Szkoły wyższe przeznaczą pomoc m.in. na zakup sprzętu do laboratoriów, różnego rodzaju symulatorów a nawet mobilnego systemu wizualizacji śladów.

Umowy z rektorami oraz przedstawicielami uczelni podpisali w piątek (8 lipca) marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch. Podczas wydarzenia marszałek Ortyl podkreślał, że kwota dotacji dla uczelni została w tym roku zwiększona, gdyż zarząd województwa widzi potrzeby szkół wyższych w zakresie innowacji, które są istotne dla rozwoju całego regionu.

- Dla nas kształcenie, edukacja na poziomie wyższym są niezmiernie ważne z punktu widzenia rozwoju społecznego i gospodarczego naszego województwa. Dlatego kwotę wsparcia, która oscylowała w granicach milina złotych zwiększyliśmy do 1,7 mln. Między innymi po to, aby to wsparcie finansowe, jak najlepiej służyło studentom i powstawaniu nowych kierunków – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

W imieniu przedstawicieli uczelni głos zabrał rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik, który powiedział, że każdego roku szkoły wyższe z Podkarpacia spodziewają się tej dotacji z budżetu województwa i jest ona dla nich bardzo pomocna.

- Cieszymy się, że w tym roku ta kwota jest większa. Tego typu dotacja stanowi dla nas istotną część naszych budżetów. Ta dotacja jest też jedną z nielicznych, która nie jest obwarowana szczegółowymi wymogami, więc mamy pewną dowolność jej wydatkowania, oczywiście na cele związane z inwestycjami, co jest dla nas ważne – mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Wicemarszałek Piotr Pilch podkreślał z olei znaczenie dotacji z budżetu województwa zwłaszcza dla mniejszych uczelni z regionu.

Zarząd województwa ma świadomość tego, że to wsparcie jest szczególnie istotne dla tych mniejszych uczelni, które dysponują mniejszym budżetem własnym, gdyż pozwala im na tworzenie nowych kierunków, na doposażenie pracowni, a tym samym na podniesienie standardów kształcenia – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

Uczelnie, które otrzymały dotację celową w tym roku to:

- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza,

- Uniwersytet Rzeszowski,

- Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu,

- Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. S. Tarnowskiego w Tarnobrzegu,

- Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku,

- Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno - Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu,

- Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie,

- Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie,

- WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa,

- Podkarpacka Szkoła Wyższa im. Bł. Ks. Władysława Findysza w Jaśle,

- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie - Filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli.

Wnioski o dofinansowanie złożyło 11 uczelni. Wszystkie zostały pozytywnie zaopiniowane przez komisję, która je oceniała. Przy ocenie pod uwagę brane były następujące kryteria:

- zgodność przedsięwzięcia z celami wynikającymi ze Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2030,

- zgodność przedsięwzięcia z potrzebami rynku pracy,

- powiązanie przedsięwzięcia z powstaniem/rozwojem nowego kierunku kształcenia i/lub wzrostem liczby studentów na danym kierunku kształcenia,

- powiązanie przedsięwzięcia z prowadzeniem działalności naukowej lub badawczo – rozwojowej.

Największe dofinansowanie wśród uczelni otrzymała Politechnika Rzeszowska – 460 tysięcy na doposażenie stanowisk laboratoryjnych i dydaktyczno-badawczych na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.

Szczegóły dotyczące dotacji można znaleźć TUTAJ.

Wysokość przyznanej dla uczelni dotacji uzależniona była od pozycji na liście rankingowej czyli liczby punktów uzyskanych na etapie oceny merytorycznej. Od 2004 do 2021 roku województwo podkarpacie przyznało uczelniom w sumie 24 mln złotych na działalność bieżącą lub zakupy inwestycyjne.

Spotkanie zakończył krótki wykład dr hab. Anny Szylar, rektora Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, dotyczący utworzonego na uczelni kierunku studiów – psychologia.

Red.

Zdjęcia: Anna Magda/Biuro prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4