Learn&Fly 2023. Już dziś rusza 4. edycja zawodów dla pasjonatów lotnictwa

KATEGORIA: EDUKACJA / 30 listopada 2022

Fot. Materiały prasowe

Już dzisiaj (środa 30 listopada) startuje 4 edycja zawodów Learn&Fly. Konkurs Learn&Fly 2023 to ogólnopolskie zawody, podczas których powstają zaawansowane, latające modele samolotów. A wszystko dzieje się dzięki uczestnikom, którymi są uczniowie szkół wraz z opiekunami. W tej edycji półfinały zawodów odbędą się na Politechnice Rzeszowskiej, w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni.

- Poprzednie edycje przyciągnęły dużą ilość drużyn z całej Polski i liczymy, że i tym razem będzie podobnie. Z roku na rok młodzież coraz bardziej nas zaskakuje i nie możemy się doczekać, co wydarzy się podczas najbliższej edycji - mówi Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Zawody są otwarte dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce. Należy się zgłaszać w drużynach liczących od 2 do 4 osób plus opiekun. Rejestracja będzie trwać od godziny 12:00 w środę 30 listopada do 14 grudnia 2022 włącznie. W każdej lokalizacji zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 20 drużyn, o dostaniu się decyduje kolejność zgłoszeń, więc - jak zaznaczają organizatorzy - nie ma na co czekać.

Głównym zadaniem uczestników jest skonstruowanie latającego modelu samolotu oraz wzięcie udziału w zawodach na najdłuższy lot. - Podczas każdej edycji konkursu uczniowie zaskakują poziomem trudności projektów oraz ich znakomitym wykonaniem. Jesteśmy przekonani, że i tym razem nie będzie inaczej - podkreśla Szuba.

Drużyny dostaną do dyspozycji specjalnie przygotowane materiały szkoleniowe: Learn&Fly STEM Kit (zestaw materiałów opisujących ogólne zasady budowy statków powietrznych) oraz Learn&Fly Careers Kit (podstawowe vademecum branży lotniczej), które mogą ułatwić i uprzyjemnić pracę młodzieży nad projektami, a dodatkowo nauczyć ich coś nowego. Uczestnicy znajdą tam także rekomendacje pracowników firm lotniczych dla listy zawodów związanych z lotnictwem. Ponadto bogate i różnorodne zaplecze naukowo-techniczne zapewnione podczas realizacji zawodów pozwoli zaktywizować uczestników i pomoże w realizacji kluczowego zadania.

Fot. Materiały prasowe

Projekt odpowiada na problem braku podstawowych umiejętności uczniów związanych ze STEM (ang. Science, Technology, Engineering and Mathematics) w zakresie nauki, technologii, inżynierii i matematyki, poprzez zastosowanie innowacyjnych i angażujących metod nauczania. Dodatkowo udział w zawodach pomoże rozwijać kompetencje miękkie i umiejętności pracy w grupach.

Uczestnicy muszą wykazać się wiedzą z dziedziny fizyki, matematyki oraz lotnictwa. Nieodłącznymi elementami będzie znajomość zasad aerodynamiki oraz podejście inżynierskie i konstruktorskie. Realizacja projektów będzie wymagała także wysoko rozwiniętej wyobraźni, zdolności manualnych, technicznych i znajomości zasad konstrukcyjnych.

- Nie należy się jednak stresować brakiem zaawansowanych kompetencji i nad wyraz analizować swoich umiejętności. Konkurs jest dopasowany do poziomu wiedzy uczestników, a organizatorzy robią wszystko aby ich wspierać. Pomogą i udzielą cennych rad, gdy tylko będą mogli oraz doładują uczestników dawką motywacji w trudniejszych momentach - zapewnia Łukasz Szuba.

Łączna pula nagród wynosi 20 tysięcy złotych, wygrana drużyna może zdobyć nawet do 5 tysięcy złotych. Nagrody są przewidziane zarówno na etapie półfinałów jak i w finale. - Dzięki temu rywalizacja jest jeszcze bardziej zacięta, motywacja uczestników jeszcze większa, a co za tym idzie projekty będą rzetelnie wymyślane i przygotowywane - twierdzą organizatorzy.

Tak jak w tamtym roku dwa półfinały będą miały miejsce na Politechnice Rzeszowskiej i w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku zaś trzeci półfinał odbędzie się w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni. Finał odbędzie się na kampusie Politechniki Rzeszowskiej. Organizacja wydarzenia w tych miejscach zwiększy możliwości młodych uczestników oraz pobudzi ich do działania w kierunku rozwijania swoich zainteresowań związanych z lotnictwem.

Organizatorem zawodów jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Partnerzy główni to: Lockheed Martin Corporation, Pratt&Whitney Rzeszów i Pratt&Whitney Kalisz.

Zawody ruszają już w styczniu 2023 roku, a finały odbędą się na przełomie maja i czerwca. - Więc, jeśli jesteś uczniem interesującym się branżą lotniczą lub opiekunem, który ma już pomysł na drużynę uczniowską nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmierzyć się w zawodach Learn&Fly 2023! Zachęcamy wszystkich do rejestracji, a w razie jakichkolwiek wątpliwości lub chęci pozyskania dodatkowych informacji do kontaktu e-mailowego lub telefonicznego - mówi dyrektor Łukasz Szuba.

Więcej informacji: Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”; email: info@dolinawiedzy.pl, tel. (17) 865 30 04

Szczegóły i formularze rejestracyjne: TUTAJ.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4