Miejsce zbrodni w goglach VR. WSPiA pokazało ciekawy symulator

KATEGORIA: EDUKACJA / 28 lutego 2019

Wirtualne miejsce zbrodni
Fot. Materiały prasowe

Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej uczący się na kierunku bezpieczeństwa wewnętrznego będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach w nowoczesnym laboratorium wirtualnej rzeczywistości Cyber Crime stworzonego przez firmę Asseco Data Systems. Nowoczesne laboratorium ma pomóc w nabyciu praktycznych umiejętności koniecznych w późniejszej pracy zawodowej. Chodzi tu konkretnie o zapoznanie studentów z odpowiednimi zasadami i procedurami oraz naukę określonych zachowań podczas oględzin na miejscu zbrodni. Symulator jest oparty na technologii VR – wirtualnej rzeczywistości i dzięki specjalnemu sprzętowi oraz oprogramowaniu studenci będą mogli przenieść się do wirtualnego miejsca zbrodni i dokonać jego szczegółowej analizy.

- Studenci chcą się uczyć poprzez „dotykanie wiedzy”. Dlatego szkoły wyższe muszą zmieniać podejście do edukacji, wprowadzając coraz nowsze i innowacyjne metody nauczania. Dzięki symulatorowi „Wirtualnej Sceny Zbrodni” możemy pokazać studentom, jak w praktyce wygląda zawód, który chcą w przyszłości wykonywać - przekonuje rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej prof. dr hab. Jerzy Posłuszny.

Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej prof. dr hab. Jerzy Posłuszny
Fot. Materiały prasowe

Po przeniesieniu się w zwirtualizowany świat, oczom studentów ukazuje się scena, jaką zastał rano mąż znanej prawniczki. Znalazł ją w jej gabinecie, w centrum miasta, martwą, z raną postrzałową głowy. „Wirtualna scena zbrodni” obejmuje dwa oddzielne scenariusze, prowadzące do różnych wniosków na temat śmierci denatki – morderstwo i samobójstwo. W gabinecie i prywatnej łazience prawniczki – w zależności od scenariusza – znaleźć można dowody oraz inne interaktywne, ale niepotrzebne w śledztwie przedmioty.

- To urządzenie ma wspomóc dydaktykę. Nie zakładamy, że po 45 minutach takich zajęć student zostanie zawodowym detektywem. Symulator ma wyrobić pewne nawyki, może również umożliwić popełnić pewne błędy, które później można omówić i ocenić, co usprawnia proces dydaktyczny - tłumaczy Maciej Krzyżanowski z firmy Asseco Data Systems, który pokazywał możliwości symulatora.

Maciej Krzyżanowski z firmy Asseco Data Systems
Fot. Karol Woliński

Sama technologia również jest bardzo ciekawa. Do interfejsu i oprogramowania mamy dołączone gogle VR, dzięki którym po ubraniu przeniesiemy się do mieszkania denatki. Do tego mamy jeszcze dwa kontrolery służące nam jako ręce w wirtualnej rzeczywistości co sprawia, że mamy możliwość wchodzenia w zaawansowane interakcje z obiektami w cyfrowym świecie.

Każdy student poruszający się w wirtualnej rzeczywistości ma do dyspozycji profesjonalny sprzęt w postaci walizki oględzinowej, gdzie znajdują się narzędzia potrzebne do przeprowadzenia oględzin w miejscu zbrodni. Są tam: rękawice, wymazówki, fiolki szklane, pakiet papierowy, torebki foliowe do zabezpieczania dowodów, pęseta, kombinerki, stoliczek mikroskopowy, latarka i inne niezbędne przybory.

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Zakup „Wirtualnej sceny zbrodni” został sfinansowany z dotacji z budżetu województwa podkarpackiego. Władze uczelni myślą już o nowych inicjatywach związanych z technologią VR.

- Mamy już kolejne tym razem unijne środki na unowocześnianie dydaktyki i nauki za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Myślimy między innymi o nowych scenariuszach, które pozwolą przenieść się na miejsce wypadku komunikacyjnego lub ataku terrorystycznego - przekonuje rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

WSPiA jak na razie jest jedyną szkołą na Podkarpaciu i jedną z trzech w całej Polsce, która ma na wyposażeniu symulator „Wirtualnej Sceny Zbrodni”.

- Wirtualna rzeczywistość, która już od kilku lat jest wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia, świetnie sprawdza się również jako innowacyjna metoda nauczania – mówi Mariusz Lala, dyrektor zarządzający Pionu Szkoleń w Asseco Data Systems. – Jest to szczególnie istotne w procesie nabywania praktycznych umiejętności, które są uzupełnieniem wiedzy teoretycznej przekazywanej w tradycyjnej formie wykładów. Dostarczony przez nas symulator pomoże studentom prawa i bezpieczeństwa wewnętrznego w nauce czynności służbowych, z którymi zetkną się oni w późniejszej pracy – przy prowadzeniu oględzin miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu śladów. VR jest rozwiązaniem, które daje ogromne możliwości zastosowania, przy stosunkowo niewielkich nakładach - zwłaszcza, że można na tego typu wdrożenia otrzymać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej i innych programów pomocowych.

Wokul

Wirtualne miejsce zbrodni
Fot. Materiały prasowe

Wirtualne miejsce zbrodni
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4