W Rzeszowie otwarto Centrum Nauki Zdalnej. Dla ukraińskiej młodzieży

KATEGORIA: EDUKACJA / 23 lutego 2023

Fot. Karol Woliński

W czwartek 23 lutego w Rzeszowie otwarto pierwsze Centrum Nauki Zdalnej dla młodzieży z Ukrainy. Dzięki sprzętowi zakupionemu przez UNICEF i UNHCR ukraińscy uczniowie będą mogli brać udział w lekcjach prowadzonych w ukraińskich szkołach. Centrum ma również służyć integracji i rozwijaniu umiejętności. Docelowo w mieście ma być 4 takie punkty.

Centrum Nauki Zdalnej

Pierwsze Centrum Nauki Zdalnej zostało otwarte w lokalu przy ul. Gałęzowskiego 2 w miejscu gdzie funkcjonuje miejski Punkt Informacji Oświatowej dla obywateli Ukrainy. W specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu znajdują się stanowiska komputerowe wyposażone w sprzęt potrzebny do zdalnej edukacji. Placówka została otwarta w ramach współpracy miasta i organizacji międzynarodowych - UNICEF oraz UNHCR, które prężnie działają w Rzeszowie w związku z wojną na Ukrainie i falą uchodźców w mieście.

- Wszystkie dzieci mają prawo do nauki zarówno te które są naszymi mieszkańcami, ale też te, które czasowo są naszymi gośćmi - podkreślała podczas konferencji prasowej w nowo otwartym Centrum Nauki zdalnej wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska.

Jak dodała wiceprezydent Stachowska, obecnie do rzeszowskich szkół uczęszcza 1380 uczniów z Ukrainy. Dzieci, które dobrze znają język polski uczą się w klasach zintegrowanych, te które mają problemy językowe chodzą do oddziałów przygotowawczych. Oprócz tego jest jednak spora grupa młodzieży, która nie korzysta z polskiego systemu edukacji i uczestniczy zdalnie w zajęciach prowadzonych przez ukraińskie szkoły. To dla nich mają być przeznaczone Centra Nauki Zdalnej.

Fot. Karol Woliński

- Tego typu centra są przeznaczone dla dzieci, które nie znają jeszcze dobrze języka polskiego i nie są objęte naszym systemem edukacji. Oprócz umożliwienia pobierania zdalnej nauki, te placówki będą też służyły do integracji ukraińskiej młodzieży - mówiła Krystyna Stachowska.

Według danych Urzędu Miasta, w Rzeszowie obecnie ma przebywać około 30 tys. ukraińskich uchodźców. Ponad połowę z nich stanowią dzieci.

Łącznie będzie 80 stanowisk

Centrum uruchomione przy ul. Gałęzowskiego 2 zapewnia 10 miejsc do nauki zdalnej w godzinach 9-14. Jak deklarują urzędnicy w razie potrzeby czas jego pracy zostanie wydłużony.

- Docelowo takich centrów w mieście będzie cztery. Trzy kolejne chcemy uruchomić w marcu, powstaną w budynkach Młodzieżowego Domu Kultury przy al. Piłsudskiego 25 i ul. Osmeckiego 51, w Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Staszica 16 a i w Szkole Podstawowej nr 25. Będzie w nich łącznie 80 miejsc – mówił Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Fot. Karol Woliński

Za wyposażenie i obsługę centrum nauki zdalnej odpowiada UNICEF, natomiast laptopy służące do nauki zdalnej przekazał UNHCR.

- Naszym celem jest zadbać o to, aby uchodźcy z Ukrainy mieli dostęp do wszystkich usług i praw, które im przysługują. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, w jaki sposób układa się nasza współpraca w tej materii z lokalnym samorządem. Jest nam bardzo miło, że mogliśmy przekazać laptopy, to wspaniałe, że dzięki temu dzieci będą mogły uczestniczyć w zdalnej nauce - zaznaczyła Adriana Negry z UNHCR.

Fot. Karol Woliński

UNHCR działa w Rzeszowie od marca

Jak dodawała Adriana Negry, UNHCR rozpoczęło swoją działalność w Rzeszowie w marcu zeszłego roku, tuż po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.

- Jesteśmy w Rzeszowie od marca, działamy nie tylko we wsparciu ukraińskich uczniów, ale również, pomagamy uchodźcom w znalezieniu pracy w integracji i wdrażaniu się w polskie społeczeństwo - stwierdziła przedstawicielka UNHCR.

Jak podkreślał Kamil Czyż, dyrektor Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki, miasto w kwestii pomocy uchodźcom może liczyć na wsparcie ze strony rozmaitych organizacji.

- A UNHCR jest jednym z naszych pierwszych partnerów w radzeniu sobie z kryzysem uchodźczym. Ich jedyne biuro poza Warszawą mieści się właśnie w Rzeszowie. Organizacje wspierają nas w różnych działaniach od samego początku wojny. Wspólnie adaptujemy się do zmieniających się dynamicznie okoliczności. I tak zrodził się pomysł pomocy uczniom, poprzez włączenie ich do zdalnej nauki w ukraińskim systemie edukacji. UNHCR i UNICEF zdecydowały się nam w tym pomóc - powiedział Kamil Czyż.

Fot. Karol Woliński

Aktualnie wsparcie Ukraińców ze strony tych organizacji, a także lokalnych NGO-sów koncentruje się także na pomocy w procesie integracji, nauki języka i poszukiwania pracy w Polsce.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4