Szkoły nadrabiają dni stracone podczas strajku. Co z realizacją programu?

KATEGORIA: EDUKACJA / 2 czerwca 2019

Fot. Paweł Bialic

Kwiecień 2019 r. minął pod znakiem ogólnopolskiego strajku nauczycieli związanego z brakiem porozumienia pomiędzy Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i rządem, w sprawie zwiększenia wynagrodzeń dla nauczycieli.

W związku z tym, w szkołach, które podjęły strajk, a nauczyciele w zdecydowanej większości poparli tą inicjatywę, nie odbywały się zajęcia dydaktyczne i uczniowie mieli niespodziewaną „labę”. Nie była w nich więc realizowana podstawa programowa. Tymczasem to ona jest wyznacznikiem ocen końcoworocznych oraz wyników egzaminów. Czy to oznacza, że zajęcia, które przepadły będą teraz odrabiane przez uczniów?

- Nie ma takiego zagrożenia, mimo, że faktycznie podczas strajku kilka dni nauki przepadło. Nauczyciele starają się nadrabiać zaległości, a jeżeli jest jakaś trudniejsza sytuacja z danym przedmiotem, to rezygnujemy z zaplanowanych wycieczek czy np. dni sportu i odrabiamy wtedy zaległości - powiedział nam Kazimierz Leniart, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie.

Podobnie sytuacja wygląda w Szkole Podstawowej nr 31 w Rzeszowie.

- Gimnazjaliści oraz ósmoklasiści mieli zrealizowaną podstawę programową jeszcze przed egzaminami, natomiast w przypadku pozostałych klas nauczyciele rozplanowali tak pracę, że te kilka dni, w których nie odbywały się lekcje zostaną nadrobione - stwierdziła Alina Wolska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 31 w Rzeszowie.

Pozostałe szkoły również nie zgłaszają żadnych problemów z realizacją programu. W Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa usłyszeliśmy, że nie ma sygnałów aby istniało takie zagrożenie o czym poinformowano również rodziców.

W momencie gdy wiadome było już, że strajk zostanie zawieszony, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch mówiła na jednej z konferencji prasowych, że sprawa realizacji podstawy programowej wygląda inaczej w każdej ze szkół. Dlatego decyzja dotycząca nadrobienia materiału należy do dyrektora szkoły po konsultacji z nauczycielami prowadzącymi dany przedmiot. Jednym z narzędzi dostępnych dla dyrektorów szkół może być na przykład wydłużenie tygodnia nauki do 6 dni, co mogłoby oznaczać, że zajęcia odbywałyby się również w sobotę.

Rok szkolny 2018/2019 zakończy się nietypowo, bo w środę 19 czerwca czyli o dwa dni wcześniej niż pierwotnie zakładano. Powodem takiej zmiany jest święto Bożego Ciała czyli dzień wolny od pracy, które wypada w czwartek, 20 czerwca. Uczniowie do szkół wrócą do szkół 2 września, choć trzeba pamiętać, że strajk nauczycieli został jedynie zawieszony, a przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział, że nauczyciele wrócą do protestu od początku nowego roku szkolnego. Jeżeli do tego czasu nie dojdzie do porozumienia między rządem i związkiem może okazać się, że będziemy świadkami podobnej sytuacji jak w kwietniu.

Przypomnijmy, że strajk rozpoczął się 8 kwietnia i trwał do 26 kwietnia, kiedy ZNP podjęło decyzję o zawieszeniu protestu do września. W ciągu tych 18 dni, mimo udziału w proteście większej części szkół, odbyły się m.in. egzamin gimnazjalny oraz egzamin ósmoklasistów, a także klasyfikacja i zakończenie roku dla maturzystów.

W Rzeszowie do strajku początkowo przystąpiło 69 na 88 wszystkich szkół, w których większość nauczycieli przyłączyła się do akcji protestacyjnej. Z czasem ta liczba spadała i np. 17 dnia strajku, w protest było zaangażowanych 41 szkół w Rzeszowie, co jednak dalej stanowiło prawie połowę placówek, gdzie nie odbywały się zajęcia szkolne. Należy zaznaczyć, że w trakcie trwania strajku zorganizowano egzaminy, co sprawiało, że wtedy w tych placówkach, gdzie odbywał się egzamin, planowo nie odbywały się żadne inne zajęcia, do tego dochodzą jeszcze dni w okresie Świąt Wielkanocnych, w czasie których również nie odbywały się lekcje.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4