Szkoła Pijarów oficjalnie otwarta. To nowoczesny obiekt za 40 mln zł. FOTO

KATEGORIA: EDUKACJA / 11 września 2019

Fot. Karol Woliński

260 uczniów rozpoczęło 2 września naukę w nowo wybudowanej Publicznej Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów im. Św. Józefa Kalasancjusza, która powstała na osiedlu Wilkowyja w Rzeszowie. W środę, 11 września doszło natomiast do poświęcenia i uroczystego otwarcia obiektu, którego całkowity koszt wyniósł ponad 40 mln zł. Organem prowadzącym placówkę jest Polska Prowincja Zakonu Pijarów. Jest to kolejna w Rzeszowie, po Liceum Sióstr Prezentek i Szkole Podstawowej Sióstr Pijarek, publiczna szkoła prowadzona przez zgromadzenie zakonne.

W uroczystościach udział wzięli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej ks. Edward Białogłowski, przedstawiciele władz Rzeszowa, Urzędu Marszałkowskiego oraz inni zaproszeni goście. Nie zabrakło również dyrekcji szkoły, kadry pedagogicznej oraz uczniów wraz z rodzicami.

- Trudno jest uwierzyć, że obiekt powstał tak szybko, ale to tylko dowód na to, że jak się chce to można osiągnąć naprawdę dużo. Życzę szkole sukcesów na każdej drodze tej naukowej ale i również sportowej czy kulturalnej - mówił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Nowy, 3-kondygnacyjny obiekt robi duże wrażenie i jak twierdzi dyrektor szkoły o. Mariusz Siódmiak SP, został on zaprojektowany w bardzo ciekawy i można powiedzieć skomplikowany sposób, więc osoby, które pierwszy raz go odwiedzą mogą łatwo stracić orientację. Szkoła została wybudowana na 2-hektarowej działce przy ul. Bałtyckiej, z której można podziwiać piękne widoki na cały Rzeszów. Działka została przekazana za 1 procent wartości Zakonowi Pijarów pod budowę szkoły przez miasto, które wcześniej zakupiło ją od prywatnego podmiotu za około 3 mln zł. Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2018 roku, a we wrześniu ubiegłego roku doszło do wmurowania kamienia węgielnego pod budowę szkoły.

Zakon Pijarów, który ma duże zasługi jeżeli chodzi o rozwój edukacji w XVI i XVII wieku na terenie ówczesnej I Rzeczypospolitej, dzięki otwarciu nowej szkoły w Rzeszowie ponownie będzie miał swoją placówkę edukacyjną w stolicy Podkarpacia. Przypomnijmy, że w latach 1658-1784 Pijarzy prowadzili w Rzeszowie Collegium Ressoviense – jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Według wojewody Ewy Leniart, Zakon Pijarów, który w czasach I Rzeczypospolitej miał za zadanie wyedukowanie i ukształtowanie dobrego obywatela, dzisiaj może pełnić podobną funkcję.

- Dzisiaj znowu III Rzeczypospolita staje przed zadaniem kształcenia nowego pokolenia, które będzie otwarte na sprawy wartości, moralności, etyki, ale i na sprawy Państwa. Bardzo dziękujemy Zakonowi Pijarów, że pomoże nam tym zadaniu - mówiła Ewa Leniart.

Swoje gratulacje dyrekcji szkoły przekazali również pełnomocnik ds. edukacji w Urzędzie Miasta Rzeszowa Henryk Wolicki, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, posłanka Krystyna Wróblewska. Odczytano również list gratulacyjny od marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla. Wcześniej odbyło się uroczyste poświęcenie obiektu, którego dokonał ks. bp Edward Białogłowski.

Kompleks ma powierzchnię ponad 11 tys. m kw. Uczniowie Szkoły Pijarów, którzy już od ponad tygodnia uczęszczają do nowego obiektu, mają do dyspozycji w pełni wyposażone sale lekcyjne, w tym między innymi w projektor multimedialny, nagłośnienie, wentylację mechaniczną i zaplecze. Oprócz tego w szkole znajdują się pracownia informatyczna, geografii i biologii, do zajęć technicznych, muzyczna, katechetyczna, a także kaplica oraz sala sportowo-widowiskowa ze sceną teatralną i 600-metrowa aula.

W środku patio rośnie siedmiometrowe drzewo, a do każdej klasy można zajrzeć przez bulaj (okrągłe okienko na wzór iluminatora na jachcie czy statku). W szkole są też trzy świetlice: do wypoczynku, zabawy i zajęć pozalekcyjnych.

Hala sportowa, która powstała w ramach obiektu była dotowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki z programu Sportowa Polska. Do dyspozycji uczniów oddane zostały także siłownia, sala tenisa stołowego oraz pomieszczenie do ćwiczeń korekcyjnych. Koszt budowy hali wyniósł 9,4 mln zł (w tym dotacja MSiT to 2,5 mln zł).

Ponadto do dyspozycji uczniów przygotowano:

- wydzielone strefy dla edukacji wczesnoszkolnej i uczniów starszych;

- wygodne przestrzenie rekreacji i pomieszczenia świetlicowe;

- wewnętrzne zielone patio szkolne;

- stołówkę;

- bibliotekę z czytelnią i mediateką;

- gabinety zajęć kompensacyjnych, psychologa, lekarza, duszpasterza szkoły;

- windę dla osób niepełnosprawnych;

- boisko zewnętrzne i plac zabaw.

Szkoła będzie realizować pijarski program edukacyjny, którego podstawą jest integralne wychowanie młodego człowieka i kształtowanie jego sfery duchowej, intelektualnej i fizycznej.

Jak zapowiada dyrektor szkoły o. Mariusz Siódmiak SP, budowa szkoły podstawowej wraz z oddziałem przedszkolnym, która docelowo może pomieścić 800 uczniów to pierwszy etap inwestycji, ponieważ w przyszłości Pijarzy planują również otwarcie 4-letniego liceum.

Wokul

Zdjęcia: Karol Woliński i Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4