Podkarpaccy terytorialsi wciąż angażują się w walkę z koronawirusem

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 20 maja 2020

Fot. szer. OT Jakub Dróżdż/3. PBOT

- Od początku pandemii w Polsce żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej starają się odpowiadać na wszystkie potrzeby społeczeństwa. Pomagamy wszędzie tam, gdzie samorządy, placówki medyczne, domy pomocy społecznej (DPS), szpitale, ośrodki pomocy społecznej (OPS), Caritas czy PCK oczekują naszego wsparcia. Szczególną opieką objęte zostały osoby starsze, kombatanci i żołnierze Armii Krajowej. Wspieramy podkarpacką policję w kontrolowaniu kwarantanny, wykonujemy mobilnie wymazy w prywatnych domach oraz stacjonarnie w DPS - mówi kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. PBOT.

Tym razem podkarpaccy terytorialsi postanowili wspomóc Dom Dziecka „Hanka” w Dębicy. Akcję zorganizowali szeregowa OT Małgorzata Jasińska i szeregowy OT Grzegorz Kopala – żołnierze 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Środki higieniczne i dezynfekcyjne podarowane przez dębickie firmy i ludzi dobrej woli przekazali na ręce pracowników placówki.

- Obecna sytuacja we wszystkich tego typu placówkach opiekuńczo – wychowawczych jest bardzo trudna. Pandemia nie oszczędza nikogo. Wszyscy zostali zaskoczeni takim olbrzymim rozmiarem. Nikt nie był na to przygotowany. Na co dzień pracuję w sieci marketów ale też w wolnych chwilach zgłaszam swoją gotowość i pomagam w moim batalionie. Tym razem postanowiłam z kolegą szer. OT Grzegorzem Kopalą zorganizować akcję pomocy dla Domu Dziecka „Hanka” w Dębicy. Środki ochrony indywidualnej zebraliśmy od darczyńców i ludzi wielkiego serca z terenu naszego działania i dostarczyliśmy do placówki. W tym trudnym czasie każda pomoc jest potrzebna. Dzięki takim działaniom wzrasta poczucie bezpieczeństwa dzieci i personelu – powiedziała szer. OT Małgorzata Jasińska, żołnierz 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy – organizatorka akcji.

Fot. szer. OT Małgorzata Jasińska/3 .PBOT

Fot. szer. OT Małgorzata Jasińska/3 .PBOT

Fot. szer. OT Małgorzata Jasińska/3 .PBOT

Fot. szer. OT Małgorzata Jasińska/3 .PBOT

Z kolei w ubiegłym tygodniu terytorialsi z 3. PBOT wspierali Polski Czerwony Krzyż. Ponad 13 ton produktów żywnościowych żołnierze przewieźli w ciągu jednego dnia z magazynów PCK w Strzyżowie do podopiecznych Oddziału Rejonowego PCK w Jaśle. Dystrybucję w zakresie załadunku, transportu i rozładowania 25 palet żywnościowych przeprowadzono w piątek. Działania wykonywali żołnierze 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy w podległym im rejonie odpowiedzialności służbowej.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej włączyła się do wsparcia działań administracji publicznej na wniosek wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, żołnierze dębickiego batalionu stanęli na wysokości zadania.

– Staramy się odpowiadać na wszystkie prośby. Pomagamy wszędzie tam, gdzie samorządy, placówki medyczne, OPS i DPS oczekują naszego wsparcia. Terytorialsi w tym trudnym czasie wspomagają żołnierzy AK, podziemia niepodległościowego oraz osoby starsze. Ich zadania związane są z dostarczeniem zakupów, żywności, leków, ciepłych posiłków, ale jak sami mówią służą często wsparciem niematerialnym, dobrym słowem czy zwykłą rozmową. Wsparcia w zakresie dystrybucji żywności udzielamy również dla Gminnych i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, Caritas czy PCK. Do tej pory dla potrzebujących osób żołnierze z banków żywności i magazynów centralnych dostarczyli ponad 300 ton produktów. Żołnierze mojej Brygady często pozytywnie zaskakują mnie swoją pomysłowością i inicjatywą w niesieniu pomocy społeczeństwu i dla naszej małej Ojczyzny” – mówi płk Dariusz Słota, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Fot. szer. OT Jakub Dróżdż/3. PBOT

Fot. szer. OT Jakub Dróżdż/3. PBOT

Fot. szer. OT Jakub Dróżdż/3. PBOT

18 marca Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna wiosna”. 3. Podkarpacka Brygada OT obecnie wspiera 13 szpitali, Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, DPS „Światło Nadziei” Caritas w Sanoku, Urząd Marszałkowski, policję, kombatantów i żołnierzy AK oraz deleguje psychologów do obsługi infolinii wsparcia psychologicznego. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest blisko 250 żołnierzy. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Red.

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4