Premier: nikt nie zostanie bez pomocy. Sytuacja w regionie jest dramatyczna

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 27 czerwca 2020

Fot. Adam Guz/KPRM

Mieszkańcy Podkarpacia mają za sobą dramatyczną noc, na szczęście nieobfitującą już w opady i ulewne deszcze, które pogorszyłyby i tak już ciężką sytuację w regionie. Niestety jak informuje Instytut Meteorologii dziś, w sobotę 27 czerwca, w godzinach popołudniowych ponownie przez Podkarpacie przejdą kolejne burze i ulewne deszcze. Ogłoszony został II stopień zagrożenia.

Wczoraj późno w nocy na Podkarpacie, do Rzeszowa przyjechał premier Mateusz Morawicki, aby wziąć osobisty udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego i wraz z władzami regionu ocenić sytuację powodziową oraz podjąć natychmiastowe decyzje. Na konferencji prasowej zorganizowanej tuż po spotkaniu zwrócił się przede wszystkim do poszkodowanych mieszkańców Podkarpacia.

- Mieszkańcy województwa Podkarpackiego, w szczególności powiatów: łańcuckiego, przeworskiego, przemyskiego i rzeszowskiego. Jesteśmy z Wami i będziemy oczywiście nie szczędzili sił i środków, tak jak tylko to jest możliwe, żeby zabezpieczyć, dobytek, mienia, a przede wszystkim zdrowie i życie wszystkich - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki zapewnił także mieszkańców, że już w nocy uruchomione zostały wszystkie rezerwy celowe i środki z budżetów, które są niezbędne do wypłacenia zasiłków celowych, ale także zasiłków dla wszystkich osób, które w tej chwili poniosły największe straty. Dokonane zostaną wpłaty dla gmin po to, żeby mogły zacząć działać.

Straty w regionie już są ogromne. Premier zwrócił się także do Zakładów Ubezpieczeń Społecznych. Inspektorzy zajmujący się tematyką szacowania strat po katastrofach naturalnych, mają podjąć pracę natychmiast. Eksperci ZUS na terenach najbardziej poszkodowanych będą pracować już od jutra, czyli niedzieli 28 czerwca, by jak najszybciej można było rozpocząć rekompensatę strat i pomoc mieszkańcom w powrocie do normalności.

Fot. Adma Guz/KPRM

Jak wygląda sytuacja w Rzeszowie

Przestało padać, zatem największe zagrożenie dla Rzeszowa minęło na chwilę obecną. Mieszkańcy południowej części miasta, od strony Wisłoka mogą odetchnąć z ulgą. Jednak jak podkreślił premier sytuacja jest cały czas monitorowana i należy zachować czujność. Przed nami kolejne załamanie pogoda, które może znowu doprowadzić do ryzyka podtopień w tej części miasta.

Sytuacja powodziowa w regionie

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wojewodą podkarpackim, Ewą Leniart przedstawili także ogólną sytuację w regionie. Do tej pory było 381 interwencji, ale cały czas spływają meldunki o nowych. Służby są nieustannie aktywne w terenie. Przez podtopienia zagrożone są także oczyszczalnie ścieków, co może grozić na pewnym mikroterenie katastrofami ekologicznego, dlatego służby bardzo szybko przystępują do wypompowywania wody i zabezpieczania tych terenów. Z zagrożonych miejsc ewakuowani są mieszkańcy, którzy mogą nie mieć dostępu do wody pitnej oraz występuje zagrożenie, by pozostali w dotychczasowym miejscu swojego zamieszkania. Śmigłowcami ewakuowano także mieszkańców, szczególnie osoby starsze, z tych terenów gdzie służby miały utrudnioną drogę dojazdu do nich. Przez powódź zniszczone zostały dwa mosty w powiecie łańcuckim, w Albigowej i Tarnawce.

Premier dziękował także służbom mundurowym: Wojskom Obrony Terytorialnej, Brygadom Wojsk Operacyjnych, a w szczególności Państwowej Straży Pożarnej oraz strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy w liczbie ponad 1000 osób cały czas pracują. Pomagają ratować ludzi i ich mienie, oraz zabezpieczać region przed kolejną możliwą falą powodziową. Premier Matusz Morawiecki pozostaje również w kontakcie z dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej, które również bardzo czynnie niosą pomoc mieszkańcom Podkarpacia, otrzymując od niego zapewnienie, że w miarę potrzeby liczba żołnierzy będzie się zwiększać.

Red.

Fot. Adam Guz/KPRM

Fot. Adam Guz/KPRM

Fot. Adam Guz/KPRM

Fot. Adam Guz/KPRM

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4