Podkarpaccy terytorialsi wraz z mieszkańcami usuwają skutki powodzi

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 28 czerwca 2020

Terytorialsi podczas pomocy mieszkańcom w usuwaniu skutków powodzi na Podkarpaciu.
Fot. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

W piątkowe popołudnie przez Podkarpacie przeszły burze i nawałnice, którym towarzyszyły ulewne deszcze. W ciągu półtorej godziny większość powiatów znalazło się pod wodą, a zniszczenia są ogromne. Wielu mieszkańców znalazło się w bardzo trudnej sytuacji, szczególnie Ci, którzy stracili praktycznie cały dorobek swojego życia.

W pomoc poszkodowanym mieszkańcom naszego regionu bardzo aktywnie zaangażował się premier Mateusz Morawiecki, praktycznie natychmiast uruchamiając wszelkie możliwe wsparcie dla podkarpackich powodzian. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Na pomoc mieszkańcom ruszyły także wszystkie służby mundurowe w regionie, wspomagając się pomocą swoich kolegów z innych regionów Polski. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, także bardzo aktywnie włączyli się w akcję pomagania mieszkańcom Podkarpacia podczas usuwania skutków powodzi.

Już od nocnych godzin (w piątek 26 czerwca), jak i całą sobotę (27 czerwca) prowadzone były przez nich działania pomocowe w 4 powiatach: rzeszowskim, przemyskim, przeworskim oraz łańcuckim. W tę pomoc zaangażowanych było ponad 170 żołnierzy z 4 batalionów WOT z powiatów rzeszowskiego, niżańskiego, dębickiego, oraz jarosławskiego.

W usuwaniu skutków powodzi żołnierze wykorzystywali 9 samochodów ciężarowych, maszty oświetleniowe, agregaty prądotwórcze oraz piły spalinowe.

Aktualnie sytuacja jest wciąż rozwojowa. Od sobotniego południa żołnierze działają w powiecie rzeszowskim w miejscowościach Hyżne, Chmielnik, Tyczyn, Błażowa, Husów oraz Dylągówka. Powiat przemyski wspierany jest już od 23 czerwca. Żołnierze udzielają pomocy społeczności lokalnej w gminach Bircza, Dubiecko oraz Krzywcza.

Od sobotniego ranka w powiecie przeworskim mieszkańcom pomagają żołnierze z rzeszowskiego i jarosławskiego batalionu WOT. Terytorialsi wspierają także mieszkańców z Kańczugi, Jawornika Polskiego i Manasterza.

Podobne działania w powiecie łańcuckim trwały już od piątku. Żołnierze z rzeszowskiego batalionu wspierali gminę Markowa oraz miejscowości Albigowa i Głuchów. W sobotę w godzinach popołudniowych zakończyli pracę przy oczyszczaniu tych terenów.

- W sumie w sobotę (27 czerwca) na Podkarpaciu działało 73 żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady OT. Mając do dyspozycji 6 samochodów ciężarowych, piły spalinowe oraz inne jednostki sprzętowe. - powiedział nam kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, dodając, że pomoc w sytuacjach kryzysowych lub klęskach żywiołowych w rejonie odpowiedzialności 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, to jeden z celów i część misji terytorialsów.

- Pomoc społeczeństwu w sytuacjach kryzysowych stawiana jest na pierwszym miejscu. - mówi kpt. Witold Sura

Red.

FOTORELACJA: 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4