„Bezpieczne piątki” na przejazdach kolejowych. Trwa kampania społeczna

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 3 lipca 2020

Fot. PKP PLK

Zdecydowana większość wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych i wjeżdżanie pod opadające rogatki to najczęstsze przyczyny tragedii. Kampania społeczna „Bezpieczne piątki” powstała właśnie po to, aby przypomnieć korzystającym z przejazdów kolejowych zasady panujące w tych szczególnych miejscach.

Na Podkarpaciu akcja została zainicjowana na przejeździe kolejowym przy ul. Konopnickiej w Rzeszowie.

Fot. Kamila Szeliga

W ciągu dziesięciu wakacyjnych piątków Ambasadorzy Bezpieczeństwa w ramach „Bezpiecznych piątków” będą apelowali do kierowców o rozwagę na przejazdach kolejowo-drogowych. W ramach akcji będą odbywały się dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach. Takie działania pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Straży Ochrony Kolei będą prowadzone na kilkudziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych w naszym regionie.

Fot. Kamila Szeliga

W czerwcu ubiegłego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które mają pomóc ocalić życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach. Odkąd naklejki pojawiły się na przejazdach, służby PLK odnotowały 6,5 tys. reakcji z wykorzystaniem danych z naklejek. W 246 przypadkach, by uniknąć wypadku, wstrzymano na torach ruch pociągów. W 410 przypadkach wprowadzono ograniczenia prędkości i polecenie ostrożnej jazdy.

– Dwa lata temu umieściliśmy na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z dodatkowymi informacjami dla kierowców. Rozwiązanie się sprawdziło i wielokrotnie pozwalało zapobiec tragedii na torach. Nadal, w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” apelujemy do kierowców, by jeździli zgodnie z przepisami, zachowali rozsądek i byli Ambasadorami Bezpieczeństwa – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Żółta naklejka PLK ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd” to działania na przejazdach, w szkołach, spoty o bezpiecznym zachowaniu w tv, radiu, plakaty i ulotki. Dzięki aplikacjom mobilnym kampanii „Bezpieczny przejazd…” dzieci nie będą się nudzić podczas wakacyjnych podróży. Ambasadorzy bezpieczeństwa zachęcają rodziców i dzieci do korzystania z aplikacji mobilnych oraz gier edukacyjnych, dostępnych na stronie internetowej kampanii. W trakcie podróżowania pociągiem czy samochodem najmłodsi mogą poznać zasady bezpieczeństwa.

Wszystkie gry są dostępne na www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci.

Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce maleje. W 2019 r. w porównaniu z 2018 r. o 11 proc. zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2018 roku odnotowano 185 zdarzeń, a w 2019 roku 163. W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku liczba wypadków również się zmniejszyła. Od stycznia do maja było 58 zdarzeń, a w analogicznym okresie rok temu było to 64.

Kam.

Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4