Na drogach Podkarpacia ruszyła policyjna akcja „Ostatni weekend wakacji”

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 28 sierpnia 2020

Fot. KWP w Rzeszowie

- Przed nami ostatnie dni tegorocznych wakacji. Wiele osób właśnie na ten weekend zaplanowało powrót z wypoczynku. Mając na względzie bezpieczeństwo podróżujących i konieczność zapewnienia płynnego ruchu, policjanci prowadzą działania „Ostatni weekend wakacji”. Potrwają one do poniedziałku - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Od piątku na drogach w całym kraju jest więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze ruchu drogowego, na głównych trasach, także tych wjazdowych i wyjazdowych z miast, czuwają nad bezpieczeństwem.

- Podkarpaccy policjanci są kierowani na drogi, gdzie ruch jest największy, po to, by zapewnić jego płynność. Funkcjonariusze będą ułatwiać jazdę, organizować objazdy oraz ręcznie kierować ruchem, gdy pojawią się zatory czy utrudnienia związane choćby ze zdarzeniami drogowymi - zapowiadają funkcjonariusze. - Będą dyscyplinować tych kierowców, którzy przekraczają prędkość lub w inny sposób łamią przepisy ruchu drogowego. Zdecydowanie będą reagować na przypadki brawurowej jazdy, nieprawidłowego wyprzedzania wolniej jadącej kolumny pojazdów, czy wymuszanie pierwszeństwa przejazdu.

Podczas kontroli policjanci będą zwracać uwagę na stan techniczny samochodów oraz to czy pasażerowie - zwłaszcza dzieci - podróżują zgodnie z zasadami, używając pasów bezpieczeństwa czy fotelików. Kierowcy muszą liczyć się z kontrolą stanu trzeźwości.

Do działań będą wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

- Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych, w tym od samopoczucia i stanu zdrowia kierowcy, sposobu jazdy, czy przygotowania pojazdu do podróży. Upewnijmy się więc, że możemy prowadzić samochód. Przemęczeni kierowcy nierzadko przeceniają swoje siły, co może prowadzić do zaśnięcia za kierownicą i w konsekwencji do tragedii - podkreśla podkarpacka policja.

Funkcjonariusze zwracają też uwagę by pamiętać, że pogoda może gwałtownie się zmieniać. Dlatego należy dostosować odpowiednio swój sposób poruszania się po drogach do warunków pogodowych i okoliczności, w jakich się znajdziemy.

- Zadbajmy również o nasz samochód, uzupełnijmy płyny, sprawdźmy światła, ciśnienie w kołach. Zwiększony ruch wiąże się często z dłuższym czasem jazdy, dlatego zaplanujmy podróż, wyjedźmy wcześniej, pokonujmy trasę etapami, koniecznie róbmy przerwy na odpoczynek - dodają policjanci z KWP w Rzeszowie.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4