Podkarpaccy terytorialsi będą w niedzielę już drugi raz przysięgać w Dębicy

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 3 października 2020

Fot. Paulina Lęcznar/3. PBOT

W niedzielę (4 października) o godz. 11.00 w Dębicy, odbędzie się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na stadionie miejskim przy ulicy Saperów słowa roty wypowie 66 żołnierzy ochotników naszej formacji.

W niedzielę w Dębicy 66 terytorialsów wypowie słowa roty przysięgi. Wśród nich będzie 28 studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 18 kobiet. Żołnierze będą przysięgać na sztandar 3. PBOT, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota - dowódca brygady odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ze względu na panującą pandemię, uroczystość odbędzie się na stadionie miejskim przy ulicy Saperów w Dębicy z zachowaniem wszelkie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego w sprawie COVID 19.

- Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się w Dębicy. Organizatorem „szesnastki” był 33. Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek szkolenia terytorialsów – cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego - informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. PBOT.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4