W regionie rosną szeregi terytorialsów. Przysięgę złożyło 46 ochotników

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 29 listopada 2020

Fot. DWOT

Trzy dni po 107. rocznicy urodzin patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk. Łukasza Cieplińskiego, w niedzielę (29 listopada) podkarpaccy terytorialsi po raz drugi w Jarosławiu złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na terenie 34. Batalionu Lekkiej Piechoty. Słowa roty wypowiedziało 46 ochotników, którzy 16 dni temu założyli mundur żołnierza Wojska Polskiego. Wśród przysięgających było 14 kobiet.

- Jako Wasz dowódca, z okazji złożenia przysięgi wojskowej, składam Wam serdeczne gratulacje, życzę sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Dziękując za waszą aktywność, godną postawę żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej, włożony trud i wysiłek podczas szkolenia podstawowego, chylę czoła przed Wami, Waszymi rodzicami i najbliższymi - powiedział w swoim przemówieniu płk Dariusz Słota, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierzom z Podkarpackiej Brygady OT za dotychczasową służbę, niesioną pomoc w czasie pandemii oraz podczas czerwcowej powodzi na Podkarpaciu, w imieniu parlamentarzystów i swoim podziękowała Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej. List od marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla odczytała i na ręce dowódcy brygady złożyła Anna Huk członek zarządu województwa. W uroczystości uczestniczył też poseł Tadeusz Chrzan.

- Przysięga wojskowa to wzruszająca chwila w życiu każdego żołnierza. Jest zobowiązaniem żołnierzy wobec państw i narodu. Żołnierze przysięgali na sztandar 3. PBOT, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota, dowódca brygady odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, prezydenta RP Andrzeja Dudy - mówi kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy brygady.

Ze względu na panującą pandemię i obostrzenia sanitarne uroczystość odbyła się w koszarach z zachowaniem wszelkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego w sprawie COVID 19.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

Red.

Fot. DWOT

Fot. DWOT

Fot. DWOT

Fot. DWOT

Fot. DWOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4