Fordy Rangery XLT dla podkarpackich żołnierzy. Zastąpią stare Honkery

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 26 grudnia 2020

Fot. 21. BSP

21. Brygada Strzelców Podhalańskich i 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej znalazły się wśród pierwszych jednostek Wojska Polskiego, do których dotarły nowe samochody osobowo-terenowe Ford Ranger XLT. Nowe pojazdy mają zastąpić w armii dotychczas używane samochody Honker.

3. PBOT otrzymała 10 samochodów. Każdy z batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku dostał po dwa pojazdy. Natomiast 21. BSP na razie dostała 4 sztuki samochodów, mających zastąpić wysłużone Honkery. Nowe Fordy znalazły się na wyposażeniu łącznie 3 jednostek podhalańskiej brygady.

Wojsko Polskie odebrało pierwszą partię stu sztuk samochodów osobowo-terenowych Ford Ranger XLT, które w polskiej armii nosić będą kryptonim Mustang. W tym roku ma być ich jeszcze 114.

Ford Ranger XLT waży około 2300 kg i jest wyposażony w silnik wysokoprężny EcoBlue o pojemności 2 l. Jednostka zapewnia 170 KM mocy i współpracuje z sześciobiegową, manualną przekładnią. Auto jest wyposażone w napęd 4x4 z elektronicznie sterowaną blokadą mechanizmu różnicowego w tylnym moście, który umożliwia przełączanie w czasie jazdy z trybu 2x4 na 4x4.

Wojskowe Rangery otrzymały stalowe felgi o rozmiarze 16 cali z wkładkami typu run-flat firmy Hutchinson oraz oponami AT BFGoodrich. Pojazdy wyposażone są również w specjalną zabudowę skrzyni ładunkowej typu hardtop z trzema otwieranymi pokrywami, mocowania do transportu np. kolejowego oraz hak holowniczy. Rangerów będą używać wojska zarówno operacyjne, jak i zabezpieczenia.

Kontrakt o wartości 121 mln zł zakłada dostawę 485 pojazdów (plus dodatkowo 163 w ramach opcji). Wszystkie mają trafić do wojska do końca 2022 roku.

W Siłach Zbrojnych RP służy obecnie około 2 tys. Honkerów, dlatego po zakończeniu dostaw w 2022 r. potrzeby te będą zaspokojone w około 30 proc.

Red.

Fot. 21. BSP

Fot. 21. BSP

Fot. 21. BSP

Fot. 21. BSP

Fot. 21. BSP

Fot. MON

Fot. MON

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4