Sztandar dla Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 13 maja 2022

Fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

W czwartek 12 maja, w 87. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 52. rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa, w Warszawie odbyła się ceremonia poświęcenia i wręczenia sztandaru Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, którego główna komenda ma siedzibę w Rzeszowie.

Witek: Patriotyzm wcielacie w czyn

Udział w wydarzeniu wzięła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Na stołecznym pl. Piłsudskiego obecny był również szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk oraz weterani walk o niepodległość Polski.

- Wy o patriotyzmie nie tylko mówicie, ale ten patriotyzm wcielacie w czyn. Pokazujecie, jak powinien wyglądać każdego dnia. Ten sztandar jest wyróżnieniem, ale też wielkim zobowiązaniem. Niesie ze sobą idee, które łączą was z pokoleniami walczącymi o Polskę w przeszłości. Noście go z dumą, wysoko, ale pamiętajcie, że każdego dnia musicie być gotowi na wypełnianie zobowiązań wobec ojczyzny i narodu - podkreśliła Elżbieta Witek w swoim wystąpieniu.

Marszałek Sejmu doceniła pomoc, jakiej Strzelcy od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę udzielają wschodnim sąsiadom.

- Na kartach naszej historii jest bardzo wiele wydarzeń niezwykle bolesnych. Wiemy co to znaczy utracić niepodległość. Wiemy ile krwi trzeba przelać, żeby tę wolność odzyskać. Wiemy również co znaczy walczyć w osamotnieniu. Dlatego to właśnie my - Polacy - jako pierwsi ruszyliśmy z pomocą naszym sąsiadom z Ukrainy. Ruszyliście także wy - Strzelcy. Od pierwszych dni zachowaliście się niezwykle godnie i odpowiedzialnie. Pokazaliście na czym polega prawdziwa wartość przyjaźni, solidarności i realnej pomocy - mówiła marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek podkreślała, że w czasie gdy trwa barbarzyński atak Rosji na Ukrainę, widać ogromne poczucie wspólnoty narodu ukraińskiego, które pozwala im dzielnie bronić się tak długo.

- Wy, jako Strzelcy, którzy wzorujecie się na powstańcach, legionistach, dokonaniach żołnierzy polskiego września czy Narodowych Sił Zbrojnych, polskiego państwa podziemnego, doceniacie to i wiecie, że nie można budować dobrej przyszłości dla Polski, jeśli nie ma się poczucia przynależności do wspólnoty - stwierdziła marszałek Witek.

„Służcie tylko Polsce”

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk podczas przemówienia nawiązał do przesłania Józefa Piłsudskiego: „Służcie tylko Polsce, miłujcie tylko niepodległa Polskę”.

- Cieszę się, że ten testament swoją służbą, pracą, nauką, poświęceniem wypełniacie. Bo to Wy - młode pokolenie przeniesiecie w przyszłość sztandar niepodległej, wielkiej i dumnej Polski - podkreślił minister.

Po uroczystości marszałek Sejmu wraz z komendantem głównym Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego st. insp. ZS Markiem Matułą złożyła kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Związek Strzelecki powstał we Lwowie w 1910 r. z inicjatywy nielegalnego Związku Walki Czynnej, jako organizacja paramilitarna. Działał jednak legalnie na podstawie statutu zatwierdzonego przez władze austriackie: we Lwowie pod nazwą Związek Strzelecki, w Krakowie jako Towarzystwo Sportowe „Strzelec”. Kierowała nim Komenda Główna Związków Strzeleckich z siedzibą we Lwowie, z komendantem Józefem Piłsudskim i szefem sztabu Kazimierzem Sosnkowskim. Organizacje strzeleckie działające w zaborze pruskim i Królestwie Polskim pozostawały w konspiracji. Obecnie działający Związek Strzelecki jest bezpośrednim spadkobiercą ideowym i duchowym Związku Strzeleckiego z lat 1910 - 1914 i 1919 - 1939. Jego zasadniczym celem jest rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających rozwojowi dzieci, młodzieży i osób dorosłych, a także m.in. krzewienie świadomości narodowej i kulturowej.

Wokul

Zdjęcia: Anna Strzyżak i Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4