150 lat straży pożarnej w Rzeszowie. Mural i tablica pamiątkowa odsłonięte

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 23 czerwca 2022

Fot. Paweł Bialic

W czwartek (23 czerwca) odbyła się kolejna część obchodów 150-lecia istnienia straży pożarnej w Rzeszowie. Tym razem uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku, w którym kiedyś istniała pierwsza strażnica rzeszowskich strażaków. Zaprezentowano również specjalny mural przygotowany na jubileusz.

Tablica i mural odsłonięte

Obchody 150-lecia straży pożarnej w Rzeszowie trwają już od kilku tygodni. W mieście w związku z tym odbywają się różne wydarzenia związane z jubileuszem strażaków. Głównym punktem czwartkowych uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na kamienicy przy ul. Mickiewicza 10, w której od początku XX wieku funkcjonowała pierwsza strażacka strażnica w Rzeszowie.

- W tym roku obchodzimy też 30-lecie istnienia Państwowej Straży Pożarnej, ale pewnie nie byłoby tej jednostki bez ojców założycieli czyli tych osób, które tworzyły 150 lat temu straż pożarną w Rzeszowie - mówił podczas uroczystości komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

Autorem projektu tablicy pamiątkowej jest komendant miejski PSP w Rzeszowie – st. bryg. Tomasz Baran. Wykonawcą firma DREMEX Sp. z o.o. z Rudnej Małej. Tablicę stanowi granitowa płyta o wymiarach 50 cm x 70 cm, w której osadzono 15-centymetrowy medal jubileuszowy oraz wykuto złoty napis:

„W hołdzie rzeszowskim strażakom 1872-2022. Z okazji jubileuszu 150-lecia Rzeszowskiej Straży Pożarnej pamięci założycieli i pierwszych druhów oraz obecnych strażaków – kontynuatorów pożarnictwa na terenie miasta. Kamienice przy ul. Mickiewicza 10 i 12 były siedzibą rzeszowskiej straży pożarnej w okresie przełom XIX/XX wieku do 1967 r.”

Oprócz tablicy pamiątkowej, zaprezentowano również jubileuszowy mural, który został namalowany na obiekcie stacji trafo stojącej tuż obok kamienicy przy ul. Mickiewicza 10. Malowidło obrazuje zabytkowy wóz pożarniczy na tle rzeszowskiego ratusza i zabytkowej zabudowy kamienicowej Autorem projektu i zarazem wykonawcą muralu jubileuszowego jest Michał Czerko – artysta z Rzeszowa.

Wojewoda dziękuje strażakom

W uroczystości odsłonięcia tablicy i muralu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, duchowieństwa oraz służb mundurowych. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przy okazji święta rzeszowskich strażaków dziękowała im za dotychczasowe poświęcenie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

- Dziękuję wam za dotychczasową służbę dla naszej Ojczyzny, dziękuję za służbę dla Podkarpacia. Za pełne gotowości i zdecydowania działania w ochronie zdrowia i życia składam Wam, Szanowni Druhowie, wyrazy największego szacunku. Z uznaniem obserwuję wasze profesjonalne podejście do realizowanych zadań – szybkość reakcji na zdarzenia, dostępność i skuteczność. Doceniam Waszą gotowość do podejmowania nowych wyzwań oraz strategiczne podejście do zagrożeń, jakie może nieść ze sobą przyszłość – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy i muralu odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych i wyróżnień – Srebrnych i Brązowych Krzyży Zasługi, Brązowego Medalu za Długoletnią Służbę, złotych oraz srebrnych odznak „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”, a także medali jubileuszowych z okazji 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Historia straży pożarnej w Rzeszowie

Początki istnienia straży pożarnej w stolicy Podkarpacia sięgają 28 lipca 1872 r. gdy Rada Miasta w Rzeszowie powołała Ochotniczą Straż Ogniową. Początkowo utrzymywała się ona z dotacji Rady Miasta, dochodów z organizowanych przez siebie balów, koncertów, przedstawień teatralnych oraz datków członków.

Niespełna 10 lat po powołaniu w roku 1880 posiadali m.in.: trzy duże sikawki, pięć wozów z beczkami na wodę, 40 konewek, jedną siekierę, rydel, drabinę do tego: hełmy, toporki, pasy i liny.

Początkowo Miejska Straż Pożarna, miała siedzibę w ratuszu, później przy ul. Mickiewicza 10 i 12. Wraz z rozwojem straży i jej struktur zabudowania przy ul. Mickiewicza powoli przestawały spełniać swoją rolę, postanowiono wybudować nową siedzibę. Wybrano parcelę przy ul. Mochnackiego 4, a budowę nowych obiektów straży ukończono w 1967 roku. Służą one do chwili obecnej.

Wokul

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4