Nowy dowódca 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 20 stycznia 2023

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Uroczystym apelem rozpoczęła się w koszarach przy ul. Lwowskiej piątkowa ceremonia przekazania obowiązków dowódcy w 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. 20 stycznia ppłk Marcin Samburski oficjalnie zakończył służbę jako dowódca 1. BSP i przekazał obowiązki swojemu następcy. Nowym dowódcą jednostki został ppłk Michał Kędra.

Batalion Strzelców Podhalańskich jest jedną z największych jednostek 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Został sformowany 26 maja 1993 roku. Rok później jednostka przyjęła imię gen. bryg. Józefa Kustronia. Batalion jest również spadkobiercą tradycji 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, którego historia sięga 1918 roku.

– Każda historia jednostki wojskowej toczy się w sposób związany z osobami, które tą jednostką dowodzą. 1. Batalion Strzelców Podhalańskich stacjonujący przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie ma wyjątkową historię, bo i też miał wyjątkowych dowódców. Z wielkim uznaniem spoglądam na ustępującego dowódcę ppłk. Marcina Samburskiego, na osiągnięcia nie tylko w czasie związanym z dowodzeniem 1. Batalionem, ale na jego całą ścieżkę zawodową. Dziękuję za dobrą współpracę i gotowość do realizacji ważnych dla naszego podkarpackiego regionu działań. Jestem przekonana, że przekazując obowiązki, czyni Pan to z poczuciem spełnienia oraz dobrze wykonanej pracy. Życzę sukcesów nie tylko na stanowisku, które obejmuje, ale także aby żołnierskie szczęście go nie opuszczało w dalszej karierze zawodowej. Nowemu dowódcy – ppłk. Michałowi Kędrze gratuluję objęcia zaszczytnej funkcji i życzę, aby podejmowane wysiłki przynosiły satysfakcję, stając się inspiracją do kolejnych działań na rzecz wspólnego bezpieczeństwa – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Wojewoda skierowała do żołnierzy słowa uznania i podziękowania za codzienny trud i zaangażowanie.

– 1. Batalion Strzelców Podhalańskich i cała 21. Brygada Strzelców Podhalańskich są chlubą regionu i Rzeczpospolitej. Bliskie współdziałanie, wsparcie, zaufanie dają gwarancję, że niezależnie od tego, jakie będą wyzwania i okoliczności, w których będziemy funkcjonować, wszystkim im podołamy. Za waszą służbę, oddanie dowódców, bardzo serdecznie dziękuję, a w nadchodzącym roku życzę wszelkiej pomyślności dla każdego żołnierza i pracownika batalionu – mówiła wojewoda.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

- W imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego i marszałka Władysława Ortyla chcę serdecznie podziękować, że mam możliwość uczestnictwa w tak ważnych dla batalionu uroczystościach. Jako samorządowcy jesteśmy reprezentantami mieszkańców i chcemy naszą i ich wdzięczność przekazać, bo jesteśmy z Was dumni. Jesteśmy dumni, że mamy wspaniałe Wojsko Polskie, świetnie wyszkolonych żołnierzy i ich dowódców, co szczególnie ważne staje się w obliczu zagrożenia, które trwa już od roku za naszą wschodnią granicą – zaznaczył Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

- Jesteśmy dumni z pracy, jaką wykonaliśmy pod dowództwem pułkownika Samburskiego i jesteśmy gotowi na kolejne sukcesy pod przywództwem podpułkownika Kędry - napisali na facebookowym profilu jednostki żołnierze 1. BSP.

Uroczystość zakończyła symboliczna defilada na terenie jednostki z towarzyszeniem orkiestry wojskowej.

Red.

Zdjęcia: 1. Batalion Strzelców Podhalańskich

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4