Brytyjscy żołnierze służą w Rzeszowie. Współpracują z Podhalańczykami

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 22 marca 2023

Fot. 21. BSP

W Polsce, w tym w Rzeszowie i na Podkarpaciu stacjonują nie tylko amerykańscy, ale również brytyjscy żołnierze. To efekt działań związanych ze wzmacnianiem wschodniej flanki NATO wywołanych agresją Rosji na sąsiadującą z nami Ukrainę.

The Queen's Royal Hussars

W Rzeszowie stacjonują żołnierze z pułku the Queen's Royal Hussars. Można było ich zobaczyć na uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia czy Święta Niepodległości 11 listopada ub. roku.

The Queen's Royal Hussars (co można przetłumaczyć jako Królewscy Huzarzy Królowej) to najstarszy pułk pancerny w armii brytyjskiej z wyróżniającą się historią służby. Wykorzystuje czołg podstawowy Challenger 2. Jednostka Queen's Royal Hussars w obecnej formie powstała w 1993 roku, kiedy to the Queen's Own Hussars i the Queen's Royal Irish Hussars zostały połączone w jedną jednostkę. Od tamtej pory Królewscy Huzarzy odgrywali kluczową rolę w prawie każdym konflikcie. Pułk został sformowany i stacjonował w Fallingbostel w Niemczech.

W 1996 r. pułk jako pierwszy rozmieścił czołgi Challenger w Bośni. W latach 2003-2008 pułk został wysłany do Iraku w ramach operacji Telic. Od 2011 r. żołnierze pułku brali udział w operacji Herrick w Afganistanie. The Queen's Royal Hussars ma swoją siedzibę w Tidworth w hrabstwie Hampshire.

Poprzednie pułki Królewskich Huzarów powstały w 1685 r. Z formacją związany był Winston Churchill, który w 1895 r. dołączył do 4. Pułku Huzarów.

Fot. 21. BSP

Współpracują z Podhalańczykami

O to jak wygląda współpraca z brytyjskimi żołnierzami zapytaliśmy w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

- W 2022 roku brytyjscy żołnierze z Queen's Royal Hussars mieli okazję współpracować z polskimi żołnierzami z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. W ciągu kilku miesięcy obecności na terenie Polski, Brytyjczycy włączyli się do realizacji zadań z polską brygadą, szkolili się razem z pododdziałami 21. BSP oraz wykonywali wiele różnych zadań. Dzięki tej współpracy, obie strony zyskały wiele korzyści - mówi por. Angelika Korkosz, oficer prasowy 21. BSP.

Podczas wspólnych ćwiczeń, żołnierze z Queen's Royal Hussars zapoznali się ze specyfiką 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz sposobami prowadzenia działań. Z kolei polscy żołnierze mogli zapoznać się z metodami szkoleniowymi stosowanymi w armii brytyjskiej oraz nauczyć się nowych sposobów działania na polu walki. - Takie rozwiązanie pozwoliło obu stronom zyskać wartościowe doświadczenie, które może okazać się nieocenione w przyszłych działaniach wojskowych - podkreśla por. Korkosz.

Jak zaznaczają Podhalańczycy, współpraca z brytyjskimi żołnierzami pozwoliła także na zacieśnienie kontaktów między obydwoma krajami oraz lepsze zrozumienie kultury i sposobu życia. Brytyjczycy mieli okazję poznać tradycje i zwyczaje Podhalańczyków, ci zaś poznali kulturę i styl życia sojuszników. Wymiana kulturowa między żołnierzami pozwoliła na lepsze zrozumienie obu krajów i narodów.

Współpraca pomiędzy 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich a Queen's Royal Hussars była także szansą na zwiększenie prestiżu obu jednostek oraz pozytywnego wizerunku zarówno Polski i Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej. Współpraca sojusznicza pozwoliła także na zbudowanie lepszych relacji między państwami, nie pozostając bez wpływu na zwiększenie bezpieczeństwa.

- Wniosek jest prosty - współpraca pomiędzy 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich a Queen's Royal Hussars była nie tylko korzystna dla obu jednostek wojskowych, ale również dla obu krajów - podsumowuje por. Angelika Korkosz.

Rafk

Fot. 21. BSP

Fot. 21. BSP

Fot. 21. BSP

Fot. 21. BSP

Fot. 21. BSP

Fot. 21. BSP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4