Komendant podkarpackich strażaków otrzymał nominację generalską

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 4 maja 2019

Fot. straz.gov.pl

4 maja to dzień świętego Floriana – patrona strażaków. Z tej okazji na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w sobotę odbyły się centralne obchody Dnia Strażaka.

W trakcie uroczystości prezydent RP Andrzej Duda w asyście szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego wręczył nominacje generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej, w tym podkarpackiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP.

Na stopień nadbrygadiera (strażacki odpowiednik generała brygady) awansowani zostali: zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tadeusz Jopek, podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Babiec, śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jacek Kleszczewski, mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica, zachodniopomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jacek Staśkiewicz oraz łódzki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Wlazłowski.

Prezydent Andrzej Duda wręczył także wyróżniającym się strażakom odznaczenia państwowe. W dalszej części uroczystości ponad 400 funkcjonariuszy PSP otrzymało promocję na pierwszy stopień oficerski. Prezydent RP oraz minister spraw wewnętrznych i administracji wręczyli dziesięciorgu dzieciom medal „Młody Bohater". Medal MSWiA „Młody Bohater” nagradza dzieci i młodych ludzi, którzy wykazali się opanowaniem w sytuacji zagrożenia i pomogli uratować życie innych.

Fot. straz.gov.pl

- Polscy strażacy to jest dzieło, to jest służba niezwykle doceniana przez społeczeństwo – mówił prezydent Andrzej Duda.– To Wy jesteście na każde wezwanie, na każdą potrzebę. Bezinteresowni, oddani, wierni. Reprezentujecie nas i robicie ogromne wrażenie swoim profesjonalizmem i wyszkoleniem. Za to z całego serca dziękujemy w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

– Gratuluję Waszym rodzinom wspaniałych strażaków, bez Was Polska nie byłaby krajem coraz silniejszym - powiedział z kolei prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Uroczystość zakończyło składanie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów i pojazdów pożarniczych. Wzięły w niej udział m.in. kompanie reprezentacyjne, strażacy w historycznym umundurowaniu, przedstawiciele specjalistycznych grup ratowniczych, pojazdy historyczne i współczesne.

Nadbrygadier mgr inż. Andrzej Babiec urodził się 19 lipca 1972 roku w Mielcu. W ochronie przeciwpożarowej służbę rozpoczął w 1992 roku jako podchorąży Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. SGSP ukończy w 1996 roku. Jest też absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1998 r.) W latach 1999-2016 pełnił służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu m.in. na stanowisku komendanta miejskiego. W 2008 roku został powołany na stanowisko komendanta miejskiego PSP w Tarnobrzegu. Należał do głównych koordynatorów służb ratowniczych podczas akcji powodziowych w powiecie tarnobrzeskim w 2010 i 2014 roku. Od 6 kwietnia 2016 roku, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zajął stanowisko podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Red.

Podkarpacki komendant wojewódzki PSP Andrzej Babiec jeszcze w stopniu starszego brygadiera
Fot. podkarpacie.straz.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4