Apel PKP PLK o uwagę na przejazdach kolejowych. Pozwoli to uniknąć tragedii

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 27 września 2019

Fot. Karol Woliński

Zarządzająca państwową infrastrukturą kolejową spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęła kolejną akcję informacyjną dotyczącą bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. W czwartek na przejeździe kolejowym przy ul. Myśliwskiej w Rzeszowie pojawili się przedstawiciele PKP PLK, policji oraz Straży Ochrony Kolei, aby przedstawić założenia akcji edukacyjnej. Jej głównym elementem jest informowanie o systemie żółtych naklejek czyli dodatkowych oznaczeń na przejazdach zawierających najważniejsze informacje pomocne w sytuacjach zagrożenia gdy np. na przejeździe zgaśnie silnik w samochodzie.

- W momencie zagrożenia na przejeździe, kierowcy przeważnie wiedzą gdzie dzwonić – na numer ratunkowy 112, jednak na naklejkach podany jest również numer identyfikacyjny przejazdu dzięki czemu zdecydowanie szybciej można zlokalizować przejazd i zapobiec katastrofie – powiedział Marek Małacha, wicedyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Rzeszowie.

Marek Małacha, wicedyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie
Fot. Karol Woliński

Co ważne, na naklejkach znajduje się również numer do służb technicznych, które po zawiadomieniu mogą reagować na wszelkiego rodzaju awarie czy nieprawidłowości związane z działaniem urządzeń na przejazdach kolejowych. Naklejki informacyjne można znaleźć po wewnętrznej stronie rogatki lub też na krzyżu św. Andrzeja umieszczanym przed przejazdem kolejowym.

Obejrzyj film:

Na Podkarpaciu istnieje ponad 700 przejazdów kolejowych i według statystyk PKP PLK w tym roku liczba zdarzeń na przejazdach w województwie podkarpackim w porównaniu do 2018 roku zmniejszyła się. W 2019 roku tego typu zdarzeń było 5 natomiast w poprzednim roku 8, i jak pokazują dane PKP PLK zdecydowana większość z nich powodowana jest niewłaściwymi decyzjami kierowców. Wśród błędów, które mogą doprowadzić do wypadku na przejeździe kolejowym można wciąż wymienić ignorowanie znaku „Stop”, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami czy omijanie półrogatek. Jak zauważa zastępca komendanta posterunku Straży Ochrony Kolei w Rzeszowie Adam Wojtyło, do niebezpiecznych sytuacji na przejazdach dochodzi również z udziałem pieszych.

Adam Wojtyło, zastępca komendanta posterunku Straży Ochrony Kolei w Rzeszowie
Fot. Karol Woliński

- Na przejazdach dochodzi również do zdarzeń związanych z pieszymi, którzy mimo opuszczonych rogatek przechodzą przez przejście. Wydaje się, że pociąg to duża maszyna generująca hałas wokół przejazdu jednak mimo to wiele osób nie zwraca na to uwagę i naraża się na niebezpieczeństwo - tłumaczy Adam Wojtyło.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych czujność zachowują również funkcjonariusze policji.

- Policjanci w ramach swojej codziennej służby również starają się zapewnić bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych i zdarzają się takie sytuacje, że radiowóz patrolujący okolice wyłapuje takie osoby, które chcą przekroczyć przejazd przy zamykających się rogatkach - mówił asp. szt. Marcin Skoczylas z Komendy Wojewódzkiej Policji.

Asp. szt. Marcin Skoczylas z Komendy Wojewódzkiej Policji
Fot. Karol Woliński

Jak informuje PKP PLK, wyższy poziom bezpieczeństwa na przejazdach Podkarpacia zapewnia modernizacja kilkudziesięciu przejazdów kolejowo-drogowych. Na linii Rzeszów – Jasło prace objęły 23 przejazdy. Na trasie Mielec – Dębica jest to 40 skrzyżowań drogi z torami. W ramach tzw. „programu przejazdowego”, na Podkarpaciu poziom bezpieczeństwa zwiększył się na 6 przejazdach, m.in. w Gniewczynie, Lubaczowie, Przemyślu, Przeworsku i Zagórzu. Tylko dla 13 przejazdów przeznaczono ok. 14 mln zł. Inwestycja jest realizowana przy współudziale środków unijnych, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Więcej szczegółów na: www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/

Wokul

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4