Zbliża się zima. Podkarpackie służby w pełnej gotowości

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 30 października 2019

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Powoli zbliżamy się do okresu zimowego co oznacza rozpoczęcie przygotowań związanych z działaniami organizacyjno-logistycznymi oraz prewencyjnymi ze strony służb dbających o bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia. W środę odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wraz z przedstawicielami służb omówiła przygotowania do okresu zimowego w regionie.

- Zima rządzi się swoimi prawami, więc musimy liczyć się z większą liczbą zagrożeń powodowanych nadmiernymi opadami śniegu oraz wysokim mrozem. W związku z tym przedstawiliśmy szczegółowy plan działań związanych z utrzymaniem dróg w naszym województwie oraz informacje związane z działaniem placówek opieki społecznej - powiedziała wojewoda Ewa Leniart zaznaczając, że szczególną uwagę przy działaniach związanych z przygotowaniem do zimy zwrócono na sprawę bezdomnych i zapewnienia dla nich bezpiecznych miejsc pobytu.

Według danych Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w lutym 2019 roku na terenie województwa podkarpackiego zidentyfikowano łącznie 933 osoby bezdomne. Najwięcej bezdomnych zanotowano w Dębicy, Rzeszowie, Sanoku i Jarosławiu. Z danych przedstawionych na konferencji prasowej wynika, że w rejestrze systemu pomocy społecznej na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, na co składa się 15 schronisk dla osób bezdomnych, 3 schroniska z usługami opiekuńczymi, 5 noclegowni i 4 ogrzewalnie (poza tym funkcjonują także inne placówki zapewniające miejsca noclegowe dla osób bezdomnych, działające poza systemem pomocy społecznej).

Placówki noclegowe mają do dyspozycji 857 miejsc statutowych, natomiast w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 90 osób, co daje łącznie ok. 947 miejsc (aktualny wykaz placówek udzielających wsparcia osobom potrzebującym).

Wojewoda Ewa Leniart zaapelowała do mieszkańców województwa o zachowanie czujności i zwracanie uwagi na osoby, które w trudnym okresie zimowym mogą potrzebować pomocy. Podkreśliła, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia pod nr tel. 987. Pod tym numerem można będzie uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej. Należy pamiętać także o numerze alarmowym 112, na który również wpływają zgłoszenia o zagrożeniu dla życia i zdrowia.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Obecny na konferencji zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie mł. insp. Stanisław Sekuła zapewnił, że policja prowadzi działania prewencyjne i pomocowe wobec osób bezdomnych, bezradnych i samotnych, które będą zmierzać do ograniczenia liczby wychłodzeń i udzielania pomocy osobom, które jej potrzebują (więcej informacji tutaj). Mł. insp. Stanisław Sekuła mówił również o działaniach prowadzonych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o akcjach edukacyjnych (np. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”) i inicjatywach, które będą podejmowane w zawiązku z zabezpieczeniem wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży.

Jeżeli mowa o zimie, to ważną kwestią będzie również sprawne utrzymanie stanu dróg w regionie. Według naczelnika rzeszowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Andrzeja Smyrskiego, drogi krajowe i autostrady na terenie Podkarpacia będą utrzymywane w pierwszym oraz drugim standardzie (dotyczą one m.in. zaśnieżenia jezdni czy czasu w jakim śnieg może pozostawać na jezdni po opadach).

- GDDKiA Oddział w Rzeszowie jest w 100 procentach przygotowana do zimy, jeżeli chodzi o sprzęt i materiały. Mamy zagospodarowane w tej chwili 31 tys. ton soli, 186 jednostek drogowych do zwalczania śliskości i odśnieżania. Na 890 km dróg krajowych i autostrad, 160 km autostrad będzie odśnieżana w pierwszym standardzie, pozostałe w standardzie drugim i ten poziom chcemy utrzymać - powiedział Andrzej Smyrski.

Podobnie sprawa wygląda jeżeli chodzi o drogi wojewódzkie, za których utrzymanie ponosi odpowiedzialność Samorząd Województwa Podkarpackiego. Jak poinformował Piotr Miąso z Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, samorząd województwa pod względem organizacyjnym jest już w pełni gotowy, a jeżeli chodzi o finanse, w Urzędzie Marszałkowskim oczekuje się przeciętnej zimy. Gdyby okazało się jednak, że zima będzie bardziej intensywna, w budżecie są zarezerwowane odpowiednie środki.

Okres zimowy to również czas wytężonej pracy dla strażaków. Jak poinformował zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Marczenia, działania strażaków skupiają się obecnie na przygotowaniu sprzętu oraz działaniach edukacyjnych.

- Na okres zimowy przygotowujemy się w sposób szczególny, realizujemy dokładny przegląd sprzętu, który może być użyty w tym okresie. Prowadzimy również działalność prewencyjną, w szczególności odnośnie czadu i dwutlenku węgla - stwierdził bryg. Andrzej Marczenia, który mówił m.in. o akcji „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa, w ramach której strażacy rozmawiają o zagrożeniach związanych z zatruciem dwutlenkiem węglą z uczniami podkarpackich szkół.

Do zimy przygotowują się również ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Według naczelnika Bieszczadzkiej Grupy GOPR Krzysztofa Szczurka, zasoby sprzętowe ratowników zostały już przygotowane, a już od 1 listopada zostanie powołana służba śniegowo-lawinowa, która codziennie będzie przedstawiać komunikaty na stronie GOPR, określając stopień zagrożeń lawinowych (informacje dot. zachowania bezpieczeństwa w górach i komunikaty lawinowe dostępne tutaj).

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4